Безжичен правосмукалки

Во денешно време, кога почнуваме да бараме нова правосмукалка за нашата куќа, гледаме дека има многу различни видови правосмукалки. Ова е позитивно, бидејќи ни дава поголема разновидност и поголема шанса да најдеме нешто што ни одговара. Иако во исто време тоа го прави нешто покомплексно да го избереме оној кој најмногу ни одговара. Еден од многуте типови на кои се среќаваме се безжични правосмукалки.

Како што сугерира неговото име, овој тип на правосмукалка се издвојува по отсуството на кабли. Така тие работат со батерија што се полни. Отсуството на кабли Ни дава многу слобода кога се движиме низ куќата користење на овој тип правосмукалки. Иако, некои корисници мораат да ја наполнат батеријата како ограничување. Бидејќи треба да почекате да се наполни батеријата за повторно да ја користите.

Подолу ви ги претставуваме најдобри модели на безжични правосмукалки. Ќе ги доставиме на споредба, за да можете да најдете правосмукалка која одговара на она што ви треба.

Најдобрите безжични правосмукалки

Потоа ви ги оставаме моделите на безжични правосмукалки кои ќе бидат дел од оваа анализа. Најпрво, ви оставаме компаративна табела во која можеме да ги набљудуваме неговите главни карактеристики. Така, можеме да ја добиеме првата идеја за овие модели.

пронаоѓач правосмукалки

Каква безжична правосмукалка да купите

Во претходната табела споменавме некои од карактеристиките на овие безжични правосмукалки. Но, сега е време да зборуваме малку подлабоко за секој од овие модели. На овој начин можете да имате многу појасна претстава за неговите спецификации и функционирање.

Rowenta PowerLine Extreme Cyclonic

Списокот го отвораме со правосмукалка за метла, тип кој е многу популарен веќе неколку години. Овој модел на Правосмукалка Rowenta Тој е еден од најпознатите на пазарот. Има батерија од 25,2 V која Ни нуди автономија до 60 минути. Така можеме да ја исчистиме куќата за тоа време без никаков проблем. Откако ќе се испразни, батеријата може лесно да се полни. Проблемот е што се потребни 8 часа за целосно полнење, нешто претерано.

Има голем капацитет на вшмукување и работи како шарм на сите видови површини. Значи, не е важно каков спрат имаме во нашата куќа. Ќе работи совршено. Има и резервоар од 0,5 литри во кој се складира нечистотија. Можеби изгледа мало, но доволно е да можете да ја исчистите куќата во неколку наврати. Откако ќе се наполни, многу е лесно да се отстрани, испразни и исчисти за повторна употреба.

Покрај тоа, има филтри кои можеме да ги исчистиме за постојано да ги користиме повторно. Важно е да ги исчистите, бидејќи правосмукалката ја губи моќта на вшмукување.

Тоа е модел кој се издвојува по тоа што е податлив и многу лесен за употреба. Покрај тоа, да се биде безжичен правосмукалка е многу удобно. Бидејќи можеме да се движиме низ куќата без да се грижиме за кабли. Покрај тоа, тој е лесен модел, тежи 4,2 кг, така што лесно се движите низ куќата користејќи ја оваа правосмукалка. Овој модел не доаѓа со вклучени додатоци.

Cecotec Conga Rockstar

Оваа секунда е најкомплетната безжична правосмукалка. Како тоа е модел 3 во 1. Ова значи дека може да извршува неколку функции. Дополнително, доаѓа со вграден рачен вакуум што може да се отстрани. Така, малиот можеме да го користиме на софи, агли или во автомобил. Без сомнение, опција која ни дава можност да ја исчистиме целата куќа. Има литиумски батерии кои ни овозможуваат време на користење од околу 65 минути. Забележливо е инфериорен во однос на другите модели во тој поглед.

Иако неговите спецификации ни го покажуваат тоа неговиот мотор не е толку моќен како другите, вистината е дека има доволно моќ да ја исчисти куќата. Работи одлично и на теписи. Значи нема никаков проблем. Иако во случај на теписи се препорачува да се користи со максимална моќност за поголема ефикасност. Покрај тоа, се издвојува по тоа што добро работи на сите видови почви.

Батеријата се полни за околу 4 часа. Покрај тоа, тоа е правосмукалка која се издвојува по тоа што е лесен за ракување и лесен (тежи 3,7 кг). Така можеме да го користиме со голема удобност низ куќата. Корисниците го ценат неговото лесно ракување и добрите перформанси во целина, покрај тоа што забележуваат дека се работи за прилично тивок модел. Така нема да имате досаден шум додека го користите.

Bosch Home Unlimited Серија 6

На третото место го наоѓаме овој модел на Бош. Се издвојува по тоа што е модел кој има батерија од 18 V која Ни нуди автономија од околу 60 минути. Значи, доволно е време целосно да ја исчистите куќата. Покрај тоа, батеријата се полни до 80% за 3 часа и целосно за нешто помалку од 6 часа. За да можеме накратко да го наполниме ако имаме итен случај. Се издвојува и по тоа што е многу лесен модел, бидејќи тежи едвај 3 кг.

Совршено функционира на сите видови подови, дури и на дрвени подови. Покрај тоа, тој е модел со голема моќ на вшмукување. Така, нема нечистотија што ќе може да и одолее на оваа безжична правосмукалка. Без сомнение одлично е да се уверите дека куќата е целосно чиста.

Има отстранлив резервоар во кој се складира нечистотија. Има капацитет од 0,9 литри, па можеме да го користиме многу пати додека не се наполни.

Овој модел Има филтри кои лесно можеме да ги исчистиме. Едноставно намачкајте ги за да ги исчистите. На овој начин можеме да продолжиме да ги користиме. Така, исто така ни помага да заштедиме на едноставен начин. Тоа е многу лесна за употреба правосмукалка и нема никакви оперативни проблеми. Дополнително, во овој случај додатоците се вклучени со правосмукалката.

Бик Татковински паркинг

На четврто место ја наоѓаме оваа правосмукалка Taurus. Се издвојува по тоа што има батерија од 25,9 V која ни обезбедува a автономија до 55 минути. Така ни нуди доволно време за да можеме оптимално да си ја исчистиме куќата. Покрај тоа, се издвојува и по тоа што е еден од најлесните модели, со тежина која едвај надминува 3 кг, поточно 3,2 кг. Така лесно е да се движите низ куќата носејќи ја правосмукалката со нас. Особено ако треба да се качуваме по скали.

Тоа е модел кој работи многу добро на сите видови површини. Дополнително, со тоа што имаат различни видови моќ, тие работат правилно во зависност од теренот или кон што сакаме да се стремиме. Исто така, треба да се спомене дека Се одликува со вклучен рачен вакуум што може да се отстрани. Раката може да се користи како правосмукалка за автомобил, на софи или во помали агли. Така ни овозможува лесно и без компликации да ја исчистиме целата куќа.

Станува збор за правосмукалка која е лесна за употреба и нема никакви оперативни проблеми. Удобен и лесен, така што сите можеме да го користиме овој модел. Има резервоар со капацитет од 0,6 литри каде се складира нечистотија. Доволно е да можете да ја исчистите куќата неколку пати со правосмукалка додека не се наполни. Покрај тоа, многу лесно се отстранува и чисти.

Polti Forzaspira SR100

Списокот на овие безжични правосмукалки го затвораме со овој модел. Има батерија на полнење од 21,9 V која ни обезбедува опсег до 56 минути. Така, доволно е време да можете лесно и без проблеми да ја исчистите куќата. Полнењето на батеријата трае околу 4,5 часа, иако во многу случаи обично се полни целосно претходно. Значи, тоа е прифатливо време за полнење на батеријата.

Станува збор за модел кој се истакнува по својата доволна моќ за чистење на домот. Особено ако сакате да отстраните прашина или животински влакна. Во тие случаи тоа е одличен модел кој совршено ја исполнува својата мисија. Исто така, треба да се спомене дека работи добро на било која површина и не предизвикува оштетување на ниту еден вид под. Така што нема потреба да се грижите во тој поглед. Иако мора да се каже дека доколку барате правосмукалка со голема моќ, овој модел не се издвојува толку по тоа.

Исто така, треба да се забележи дека е многу лесен за ракување. Покрај тоа, со неговата тежина од 2,5 кг многу е лесно да се движите низ куќата со него. Или дури и ако треба да се качуваме и симнуваме по скали. Значи нема проблеми во таа смисла. Има отстранлив резервоар од 0,4 литри, кој можеби изгледа мал, но ни овозможува да ја вакумираме куќата во неколку наврати додека не се наполни. Покрај тоа, многу е лесно да се отстрани и исчисти. Во принцип, тоа е едноставен, практичен и лесен модел.

Дали сакате да видите повеќе безжични правосмукалки? Сигурни сме дека ќе го најдете оној што го сакате во следниот избор:

 

Најдобрите марки на безжична правосмукалка

Ако сте се одлучиле за удобноста и слободата што ги обезбедува безжични правосмукалки, можете да им дадете предност на овие препорачани брендови:

Dyson

Овој британски бренд нуди една од најдобрите безжични правосмукалки, со голема автономија, компактен и лесен мотор и, особено, една од најдобрата моќ на вшмукување. Одлични перформанси за да се понудат најдобри резултати за чистење, дури и ако е повеќе обложена.

Xiaomi

Доколку барате нешто моќно, квалитетно, со добар дизајн и доверливо, но и евтино, можете да се одлучите за некој од моделите на кинескиот гигант. Има некои модели на правосмукалки на кои малку може да им завидуваат на другите брендови, но со речиси непобедлива вредност за парите.

Бош

Германскиот производител нуди една од безжичните правосмукалки со поголема автономија и моќ, како и издржливост и иновација применета за да го олесни чистењето, како што се неговите зглобни правосмукалки за правосмукалки дури и под мебел или маси без да се наведнуваат.

Роудента

Оваа германска фирма има и некои од најдобрите безжични правосмукалки, со одлични перформанси и резултати, како и добра автономија. Системот за филтрирање на овие правосмукалки обично е една од нивните предности, а забележливо е огромното искуство во овој сектор на овој бренд, бидејќи тие се пионери.

Samsung

Јужнокорејската мултинационална компанија има правосмукалки со висока технологија и високи перформанси, кои нудат фантастични резултати и автономија. Покрај тоа, тие се производи со добра доверливост и со некои напредни функции кои нема да ги најдете во други брендови.

Електролукс

Шведскиот има и фантастични безжични правосмукалки, со конкурентни цени. Особено се издвојуваат нивните безжични правосмукалки од типот на метла, кои нудат многу за секојдневниот живот во домот.

Цекотек

Овој семеен бизнис со седиште во Валенсија растеше малку по малку додека не стана еден од референтните брендови на националната сцена. Нивните производи имаат одлична вредност за парите, па ако барате нешто добро и многу евтино, оваа фирма ви го дава.

Видови безжични правосмукалки

Како што видовте со овие модели за анализа, денес постојат многу видови на безжични правосмукалки. Така, можеме да најдеме категорија која можеби најдобро одговара на нашите потреби. Бидејќи во оваа група има извонредна разновидност.

Ви кажуваме повеќе за некои типови на безжични правосмукалки што ги наоѓаме денес.

метла

На правосмукалки за метла Тие се можеби најпознати меѓу безжичните правосмукалки. Овие модели го имитираат обликот на метла, па затоа се издолжени. Нивното користење е многу удобно бидејќи не мора да се наведнуваме и едноставно мораме да се движиме низ куќата користејќи ги. Тие се обично лесни модели воопшто.

Рака

Друг тип на безжична правосмукалка што можеме да го купиме се рачни правосмукалки. Како што покажува самото име, ова се правосмукалки со мала големина. Нешто што ги прави многу удобно ако сакаме да ги однесеме некаде или да ја исчистиме колата. Но, тие имаат и свои ограничувања. Бидејќи имаат помала моќност, помал депозит и даваат многу работа ако имаме намера да ја исчистиме куќата. Тие најдобро функционираат како дополнување на поголемите.

Ако не сакате да страдате од горенаведените проблеми, постојат некои хибриди помеѓу метлата и рачните правосмукалки, со предностите на двата вида. Ние ги знаеме овие како Правосмукалки 2 во 1.

без торба

Овој тип на безжична правосмукалка се издвојува по тоа што нема торба, но наместо тоа има резервоар во кој се складира нечистотија. Кога е полн, само треба да го испразниме споменатиот резервоар и тоа е тоа. Значи, тие се удобна опција и ни помагаат да заштедиме. Бидејќи не мора да купуваме чанти на неколку месеци. Барам правосмукалка без кеси? Ќе го најдете на линкот кој штотуку ви го оставивме.

Вакуумски роботи

Вид на правосмукалка која се здоби со голема популарност бидејќи се издвојува по тоа што е многу едноставна и удобна. Едноставно мораме да ги програмираме и тие ќе се погрижат за чистење на нашата куќа. Не мора да правиме ништо друго. Исто така, многу модели на роботски правосмукалки тие автоматски се враќаат во нивната база за да се надополнат. Така, тие се исто така многу интересна опција во безжичните правосмукалки.

Како да изберете безжична правосмукалка

Ако сме заинтересирани да купиме безжична правосмукалка, тогаш има неколку аспекти што треба да ги земеме предвид. Бидејќи на овој начин, бидејќи има некои аспекти на кои обрнуваме внимание, ќе можеме да избереме подобро. И тоа е нешто важно. Затоа што сакаме да купиме безжична правосмукалка која одговара на она што го бараме.

Затоа, подолу ве оставаме со аспектите што секогаш мора да се земат предвид:

Batería

батерија за правосмукалка за метла

Бидејќи немаат кабли, тие секогаш работат со батерија. Значи, од суштинско значење е да ни обезбеди доволна автономија. Затоа треба да обрнеме посебно внимание на големината/капацитетот на батеријата. Но, не само тоа. Бидејќи иако на хартија поголема батерија ни дава поголема автономија, тоа не е секогаш случај. Затоа, мора да ја погледнете батеријата и автономијата што ја нуди.

Potencia

Друг аспект од големо значење кога гледаме безжични правосмукалки е моќта. Обично напојувањето е означено. Но, важно е да не дозволиме да се водиме само од таа бројка. Корисниците често коментираат колку е моќна правосмукалката. Затоа е добра идеја да го проверите. Но, без сомнение, важно е да е доволно моќен за да ја исчисти нечистотијата во нашата куќа. Затоа, секогаш проверувајте ги спецификациите.

Чистење и одржување

делови за безжична правосмукалка

Општо земено, повеќето од овие безжични правосмукалки обично имаат резервоар каде што се складира нечистотијата. Ова ни овозможува кога ќе се наполни да го извлечеме, да го испразниме, да го исчистиме и да го вратиме назад. Тоа е удобна опција, бидејќи заштедуваме многу на чанти. Исто така, филтрите обично се перат.

Затоа, важно е да провериме дали е лесно да се извадат резервоарот и филтрите. Исто така доколку е можно да ги исчистите. Бидејќи ако не е можно да се исчистат филтрите, постојано ќе трошиме пари на нив.

Тежина и големина

Сте виделе во самата споредба. Постојат секакви модели на безжични правосмукалки и секој од нив има различна тежина. Идеално, треба да биде лесен, но не сакаме тоа да ја загрози моќта на моделот. Иако денес постојат лесни модели кои имаат голема моќ. Значи, треба да го проверите тоа.

Идеалната тежина зависи од корисникот и од употребата што ќе ја направат. Ако треба да се качувате многу по скали или да го носите на грб, тогаш одете по најлесното нешто што постои. Но, правосмукалката од 3 до 5 кг е најчеста и не претставува проблем.

Додатоци

додатоци за безжична правосмукалка

Како што многумина од вас веќе знаат и имаат потврдено во оваа листа, постојат модели на безжични правосмукалки во кои се вклучени додатоците. Во принцип, тоа е секогаш нешто позитивно, бидејќи ни овозможува да и дадеме на нашата правосмукалка многу повеќе намени. Особено на други површини или во области како што се софи или теписи. Но, има корисници на кои не им е грижа дали имаат вклучени додатоци или не.

Тоа зависи од личните преференции. Ако нема да ги користите за ништо, тогаш не ве интересира правосмукалката да дојде со нив. Но, доколку сакате многу прецизно чистење во сите агли на куќата, тогаш погрижете се вашата правосмукалка да ги има вклучените додатоци. Затоа што сигурен сум дека ќе ви биде од огромна корист и ќе им дадете соодветна употреба.

Како работат безжичните правосмукалки

работа на безжична правосмукалка

на безжични правосмукалки Работат сосема слично на кабелските. Единствената разлика е во тоа што тие имаат тенденција да бидат покомпактни и полесни, како и да користат поефикасни мотори за да го зголемат животниот век на батеријата. Се разбира, изворот на енергија во овој случај ќе биде интегрираната батерија на полнење.

Su моторот ќе генерира вшмукување и ќе ја впие целата нечистотија низ својата млазница, поминувајќи ја низ некои филтри, така што целата прашина и остатоци се заробени во резервоарот што обично го имаат овие правосмукалки. Воздухот се филтрира и се исфрла назад во просторијата.

Овие правосмукалки обично имаат филтри што се перат, за да можат лесно да се чистат и повторно да се користат, а немаат кеса, бидејќи имаат резервоар за олеснување на празнењето на нечистотијата без потреба од полнење.

Од друга страна, батеријата, откако ќе се испразни, може да се полни со помош на адаптер за напојување сличен на оној што може да го има мобилниот телефон или лаптопот. Многу од овие правосмукалки вклучуваат основа што може да се закотви на ѕидот, до приклучок, така што се полни секогаш кога ќе се приклучи на оваа поддршка.

Како се полнат безжичните правосмукалки

метла за полнење на правосмукалката

Батериите на безжичните правосмукалки, како што споменав претходно, се полнење преку адаптер за напојување. Батеријата обично е вградена во рачката на овие правосмукалки и тие обично не се вадат. Можете само да ја поставите правосмукалката на неговата држач и да ја приклучите на кој било штекер.

Откако ќе се поврзете со него, ќе видите дека LED индикадор свети за да покаже дека се полни. И, во зависност од моделот, може да се означи дека полнењето завршило на поинаков начин, како на пример трепкање, со различна боја на светло, на екранот итн.

Предности на безжична правосмукалка

лесна безжична правосмукалка

Безжичните правосмукалки имаат одлично предност во споредба со жичените, како што се:

 • Слобода: без кабли и со вграден извор на енергија, тие се многу практични за чистење во секоја ситуација, време и место. На пример, можете да го користите за автомобилот, или да го користите на место каде што нема приклучоци, за чистење на високи места каде што кабелот не допирал итн.
 • Разновидност: Овие типови правосмукалки обично имаат неколку додатоци за користење на подот, или исто така и на други видови површини и ткаенини кога се трансформираат во рачна правосмукалка.
 • Едноставен за употреба: Тие се многу лесни и за млади и за стари, бидејќи нивното ракување е исто толку лесно како и другите правосмукалки. Покрај тоа, бидејќи немаат кабли, тие можат да бидат извонредни за постарите, бидејќи ја избегнувате пречката на кабелот на земја што може да предизвика несреќи.
 • Espacio: бидејќи се покомпактни, зафаќаат помалку простор, а имајќи ѕиден држач, можете да ги закачите вертикално заедно со нивните додатоци за просторот да биде уште помал.

Недостатоци

Се разбира, исто како и другите видови правосмукалки, безжичната правосмукалка има и свои недостатоци. недостатоци:

 • Potencia: тие обично имаат помала моќност од другите со кабел, бидејќи треба да бидат ефикасни за да ја издржат батеријата. Сепак, големите брендови постигнаа многу висока моќ на вшмукување, па затоа не треба да биде проблем.
 • Загуби: Некои правосмукалки за батерии не ја нудат истата моќ на вшмукување на почетокот, кога батеријата е целосно наполнета, како на крајот, кога батеријата е речиси празна. Кабелските секогаш имаат исто ниво на енергија, па во таа смисла се поконстантни.
 • цена: Тие можат да бидат поскапи од другите конвенционални правосмукалки со кабел, бидејќи имаат понапредна технологија.
 • Автономија: кабелските може да ги користите без ограничувања, но батеријата ќе се потроши за неколку минути. Има од 15 мин автономија, до други кои можат да траат 60 мин или повеќе. Тоа може да биде доволно за повеќето случаи.
 • Меки подови: Многу од овие правосмукалки не нудат добар резултат на меки подови како теписи или килими, иако најнапредните модели веќе нудат специјални четки со подвижни валјаци кои постигнуваат извонредни резултати. Но, внимавајте на најевтините...

Каде да купите поевтина безжична правосмукалка

Ако сакате да имате еден евтина безжична правосмукалка, можете да ги споредите цените во следните продавници:

 • Амазон: гигантот за онлајн продажба има најголем број на брендови и модели за избор, со различни понуди за да можете да ги добиете најприфатливите. Нуди сигурност при купувањето и сите гаранции. Исто така, ако сте станале Prime, нема да плаќате трошоци за испорака и ќе пристигне дома во 24/48.
 • Медијамаркт: Германскиот технолошки ланец отсекогаш се фалел со евтини цени, а имаат и некои актуелни модели на безжични правосмукалки. Можете да отидете во кој било од најблиските центри или да го побарате на нивната веб-страница за да можат да ви го донесат дома.
 • Англискиот суд: тоа е исто така уште една алтернатива, со некои популарни брендови за избор, и со цени кои не се издвојуваат по тоа што се најконкурентни, но може да има некои промоции и конкретни понуди за да го поевтини. Во овој случај, поддржано е и купување преку Интернет и лице-в-лице.
 • Компоненти за компјутер: Дистрибутерот на технологија Murcian има голем број на марки и модели за избор, и по прилично добри цени. Нивните пакети обично пристигнуваат брзо, и имаат добра услуга ако нешто се случи. Во овој случај, можете да изберете да го подигнете во продавницата во Мурсија или да го испратите на избраната адреса.
 • пресекот: Францускиот синџир нуди производи слични на оние на El Corte Inglés, со некои од најпознатите модели. Нивните цени се конкурентни, а имаат и одредени понуди како во случајот со нивниот голем ривал. Повторно, тоа е уште едно место кое нуди можност за купување онлајн или лично.

Колку сакате да потрошите на правосмукалката?

Ви ги прикажуваме најдобрите опции со вашиот буџет

200 €


* Поместете го лизгачот за да ја промените цената