правосмукалка за метла

Кога купувате правосмукалка, мора да се земат предвид многу аспекти. Еден од најважните е да знаеме каков тип на правосмукалка сакаме да купиме. Затоа што ако побараме малку, на пазарот наоѓаме многу различни класи. Меѓу овие типови е и правосмукалка за метла. Тоа е една од најдобрите опции што можеме да ги најдеме за да го заштитиме нашиот дом од нечистотија и прашина. Дизајнот е обично она што ги прави лесно да се идентификуваат. Бидејќи правосмукалката за метла обично е издолжена. Тие се несомнено добра опција бидејќи ни овозможуваат правосмукалка и собираме повеќе нечистотија од конвенционалните модели.

Затоа, подолу ве оставаме со неколку Модели за правосмукалка за метла што треба да се земат предвид. Така, ако ова е правосмукалка што ја баравте, можете да најдете нешто што одговара на вашиот вкус и потреби.

Најдобрата правосмукалка за метла

Подолу ви пренесуваме а споредба на најдобрите правосмукалки за метла, за да можете да го изберете оној кој најмногу ви одговара, имајќи јасна претстава за сите нив.

пронаоѓач правосмукалки

Каква правосмукалка за метла да купите

Во табелата ви прикажавме некои од главните карактеристики на секој од овие модели. Но, подолу ви оставаме малку подлабока анализа на секоја од овие правосмукалки за метла. На овој начин можете да имате доволно информации за да одреди кој најмногу ти одговара.

Bosch Athlete ProHygienic

Првиот модел на листата веднаш се издвојува по својот дизајн. Тоа е сосема поинаков дизајн во оваа категорија производи, многу модерен и актуелен. Значи, изгледа како добра работа во таа смисла. Иако, исто така, мора да се каже дека ова Bosch правосмукалка за метла Нема интегриран рачен вакуум што може да се одвои.

Тоа е правосмукалка која се издвојува по тоа што е многу лесна за ракување, можете да ја користите со една рака. Има мала тежина од 3 кг, па затоа е многу лесен за користење низ куќата и без потреба од кабли. Понатаму, треба да се истакне дека работи со сите видови на подови, нешто што е идеално за употреба во дневната соба, спалната или бањата. Неговата моќ е уште еден аспект што го прави толку комплетен, бидејќи има три брзини кои совршено се прилагодуваат на она што ви треба во секое време.

Не ни требаат кеси со овој модел на Бош. Има филтри кои лесно се отстрануваат што можеме да ги миеме за да продолжиме да ги користиме. Дополнително, технологијата SensorControl не информира за статусот на филтерот. Така, можеме да знаеме кога да ги исчистиме. Овој модел има батерија од 28 V, што му дава доволна автономија, иако обично трае помалку од 60 минути назначени од брендот. Околу 60 би биле повеќе приспособени на неговото вистинско времетраење.

Bosch Unlimited Series 6

Овој друг модел на Bosch има сличен дизајн како првиот, иако има сребрена боја. Но, можете да видите одредени сличности меѓу нивните дизајни. Во споредба со претходниот, се соочуваме со нешто поедноставен модел. Овој пат има интегрирана отстранлива рачна правосмукалка. Така можете да го користите за потешко пристапни агли, агли или над мебелот. Но, тоа ќе ви биде многу корисно.

Овој модел тежи 3 кг, што го прави многу лесен и лесен за употреба низ целата куќа. Се издвојува по тоа што е податлив, што е секогаш позитивно. Покрај тоа, како и претходниот модел, многу лесно се чисти. Има филтри кои лесно можеме да ги отстраниме за да ги измиеме. Така, можете да продолжите да ги користите. Има два различни начини на чистење и неговиот капацитет на вшмукување е повеќе од оптимален и во двата.

Во овој случај, има батерија од 18 V што му дава околу 30 минути автономија. Ако користите брз режим, батеријата трае уште помалку. Затоа, не треба премногу да го злоупотребувате овој режим на чистење. Генерално, доволно е време за да можете да ја исчистите куќата, но поголема автономија би била добредојдена. Добриот дел е што батеријата брзо се полни, па можеме да ја користиме и во итни случаи.

Бик Идеален литиум

Моделот Taurus има можеби наједноставниот дизајн од сите. Но, тоа е опција која се издвојува пред се по тоа што е многу лесна за користење. Покрај тоа што има и интегрирана отстранлива рачна правосмукалка. Така, со овој модел ќе можеме да се ослободиме од прашината и нечистотијата низ куќата. Секако е многу удобен за користење, бидејќи е особено лесен (тежи околу 2 кг). Така сите членови на куќата ќе можат удобно да ја користат оваа правосмукалка за метла.

Оваа правосмукалка работи совршено на сите видови површини. Значи, не е важно каков тип на под имате во вашата куќа. Тоа нема да предизвика никаква штета во ниту еден момент. Два значајни аспекти на овој модел се технологијата Cyclone System (која ги оптимизира неговите перформанси) и HEPA филтрацијата, која гарантира поголемо задржување на прашината. Иако, мора да се каже дека системот за филтри што може да се пере не е најпрактичен.

Овој модел Taurus има батерија од 22,2 V, благодарение на која може да вакуумира до 45 минути. Тоа е можеби единствената негативна точка на оваа правосмукалка за метла. Бидејќи во некои случаи може да биде прилично краток. За среќа, батеријата целосно се полни за околу 90 минути. За да можеме да продолжиме да користиме доколку е потребно.

Rowenta XForce Flex

На четврто место го наоѓаме моделот Rowenta. Во оваа прилика, оваа правосмукалка за метла нема интегрирана рачна правосмукалка. Значи ја има само главната правосмукалка. Иако овој факт не влијае на работата на оваа правосмукалка, бидејќи работи совршено. Особено се издвојува по големиот вшмукувачки капацитет, бидејќи може да се справи со се. Покрај тоа, работи многу добро на сите видови површини, исто така и на дрвени подови.

Многу е удобен за користење и многу податлив. Тоа е најтешкиот модел на листата, со тежина од 4,2 кг.Иако тоа не е нешто што влијае на неговото ракување секојдневно. Така да не би требало да е проблем. Моќта на овој модел на Rowenta го прави идеален за употреба на теписи. Има отстранлив резервоар со капацитет од 0,6 L кој лесно можеме да го испразниме во секое време. Иако, мора да се каже дека чистењето на валјакот понекогаш може да биде малку тешко, бидејќи може да се случи влакната да се закачат премногу.

Батеријата на оваа правосмукалка за метла е 25,2 V, што и дава опсег од 45 минути. Така ни нуди доволно време да ја исчистиме куќата во целост. Значи нема проблеми во таа смисла. Главниот проблем е што е потребно премногу долго за да се вчита. Ознаката покажува дека се потребни 10 часа, иако за околу осум часа веќе се полни. Но, тие се уште се премногу.

Electrolux Pure

Списокот го затвораме со овој модел на правосмукалка за метла Electrolux. Тоа е модел кој исто така нема интегрирана рачна правосмукалка што може да се отстрани. Важно е да се знае ова. Иако, во реалноста, не треба да го вклучите, бидејќи оваа правосмукалка за метла повеќе отколку што ги задоволува потребите. Моќта е аспект што самите потрошувачи позитивно го истакнале. Така ќе завршите со нечистотија и прашина во кој било агол од вашата куќа.

Повторно се истакнува затоа што можеме да го користиме на сите видови површини. Не е важно каков под имате дома. Дополнително, можеме да го користиме во сите простории и во секој агол, бидејќи неговата четка се ротира за 180 степени. Така, благодарение на оваа четка можеме да стигнеме до најкомплицираната прашина или нечистотија. Благодарение на неговата тежина од 3,1 кг, тој е лесен, лесен за употреба и многу податлив.

Има батерија од 27 V, што му дава опсег до 60 минути. Значи, ни дава доволно време целосно да ја исчистиме куќата. Иако ако користиме некои од другите начини на чистење, времетраењето е значително намалено. Времето на полнење во овој случај е 3,5 часа.

Дали сакате да видите повеќе понуди за правосмукалки за метла? Не пропуштајте го она што ви го нудиме на следново копче:

 

Најдобрите брендови на правосмукалки за метла

Изборот на добра правосмукалка е многу важен, бидејќи во спротивно ќе завршите со уште едно ѓубре дома што не ги задоволува вашите потреби. Правосмукалките мора да бидат ефикасни, да имаат добра моќ на вшмукување за да ја отстранат целата нечистотија и да имаат добар систем за филтрирање. За тоа, треба да ги земете предвид следните брендови:

Цекотек

Шпанската фирма има различни типови и модели за задоволување на различни потреби, вклучително и некој тип на метла. Покрај тоа, овој бренд има шпанска техничка поддршка, што многу ги олеснува работите доколку нешто се случи. Се разбира, една од најголемите предности на овој бренд е неговата одлична вредност за парите.

Роудента

Тој е еден од пионерските брендови во светот на аспирациите, со долгогодишно искуство што се претвора во производи со многу висок квалитет и перформанси. Тие беа првите што го создадоа првиот систем за вшмукување со вакуум во 1974 година, како и првите што создадоа правосмукалка без кеси во 2001 година. И тоа се покажува во нивните производи, секогаш со одлични перформанси и во првите редови на иновациите.

Бош

Овој друг германски производител е исто така добро познат по своите производи за дома. Нивните правосмукалки за метла се меѓу најдобро ценетите, со повеќе од извонредни перформанси и одличен квалитет и издржливост. Покрај тоа, тие создадоа и поергономски дизајни кои ќе ви го олеснат користењето.

Dyson

Овој британски производител успеа да направи револуција на пазарот на безжична правосмукалка, постигнувајќи го најдоброто во однос на автономијата и моќта на вшмукување. Затоа, ако го сакате најдоброто во однос на резултатите, изборот на Dyson ќе го гарантира тоа. Покрај тоа, тие имаат најнова технологија за олеснување на нивната употреба и многу иновативен дизајн.

Xiaomi

Кинескиот технолошки гигант е исто така уште еден од брендовите што дава повеќе од зборување. Неговите добри цени, дизајн, квалитет и добри резултати се дел од успехот на оваа фирма. Затоа, не е чудно што се меѓу омилените и најпродаваните, како и многу добро ценети во некои споредби.

Ројдми

Оваа фирма е непозната за многумина, но се позиционира како една од најпродаваните во Европа и на платформи како Amazon. Причината е што нудат добри перформанси и прифатлива цена. Зад овој бренд стои Xiaomi, па веќе е одлична гаранција дека купувате одличен артикал.

Бик

Овој шпански бренд е еден од лидерите на малите електрични апарати во Шпанија и Европа. Има одличен квалитет и напредна технологија за да го понуди најдоброто. Дополнително, тие ја сфатија нивната работа, а и вашата, многу сериозно, создавајќи попогодни дизајни за да треба да вложите најмалку труд.

Најдобрите правосмукалки за метла според OCU

метла за полнење на правосмукалката

OCU анализираше голем број правосмукалки за метли на пазарот, со некои од најпопуларните брендови и модели. Тие биле подложени на секакви тестови за да се утврди што е подобро, според резултатите на различни површини, капацитетот на вшмукување итн. Благодарение на тоа беше можно да се создаде листа како а Пласман со „шампионите“ на чистење:

  1. Dyson V11 Absolute Pro
  2. Dyson V7 Motorhead
  3. Бош BCH628ATH
  4. AEG CX-8-2-80-Ö
  5. Dyson V8 Апсолутен

Дали правосмукалката за метла е доволно моќна?

правосмукалки за метла порано имаа жица, слично на санки. Но, овој кабел ве спречуваше да се движите слободно и беше малку незгодно, бидејќи при промена на просторот, мораше да го исклучите и повторно да го приклучите во најблискиот конектор. Наместо тоа, оваа жична технологија сега е заменета со безжична.

Во зависност од Батерија, моделите на правосмукалки изгубија одредена моќ, а некои марки и модели нудат разочарувачка моќ на вшмукување. Од друга страна, со подобрувањето на капацитетите и густината на батериите, како и подобрувањето на електромоторите, многу е постигнато.

Сегашните модели со циклонска технологија тие можат да постигнат моќ на вшмукување многу слична на онаа што се постигнува во правосмукалката со кабел, па ако купите една од овие, нема да имате никакви проблеми.

Како да изберете правосмукалка за метла

Ако сме решиле да купиме модел од оваа категорија, мора да земеме предвид одредени аспекти. Бидејќи на овој начин, со јасна претстава за тоа што е важно, можеме да избереме многу подобро. Потоа ќе избереме модел кој одговара на она што го бараме и кој ќе ни даде добри перформанси.

Затоа, кога размислувате да купите правосмукалка за метла, важно е да ги земете предвид некои од следните аспекти. Бидејќи тие ќе ви помогнат да ја изберете најдобрата правосмукалка за вас.

Batería

батерија за правосмукалка за метла

Батеријата е од суштинско значење, бидејќи го одредува времето кога можеме да ја користиме правосмукалката. Затоа, важно е во секое време да знаеме колку е голема батеријата на моделот и автономијата што ја нудат. Бидејќи ова ни остава јасна идеја за употребата што можеме да ја направиме.

Највообичаено е што колку е поголема батеријата, толку поголема автономија нуди. Иако ова не е секогаш така. Затоа, мораме да ги консултираме двата податоци. И капацитетот и големината на батеријата, како и автономијата. Времето на вчитување е исто така податок што нè интересира, бидејќи ако е потребно предолго да се вчита е нешто повеќе досадно.

Нормално, автономијата на овие правосмукалки за метла Обично се движи помеѓу 30 минути и 60 минути, во зависност од моќта на вшмукување и квалитетот на производот што го купуваме.

Додатоци

додатоци за правосмукалка за метла

Повеќето модели обично не вклучуваат додатоци, иако во многу случаи имаме можност да ги купиме одделно. Прво треба да провериме што е вклучено во правосмукалката за метла што ја купуваме. Бидејќи постојат некои модели кои доаѓаат со други глави за употреба на различни површини. Затоа, важно е да го проверите.

Темата на додатоците е многу лична. Благодарение на нив можеме да ја направиме нашата правосмукалка за метла многу покомплетна. На овој начин, можеме да правиме повеќе задачи или да стигнеме до други агли или да исчистиме одредени области. Но, важно е да провериме дали навистина ни се потребни овие додатоци. Бидејќи тие едноставно може да бидат дополнителен трошок што нас не нè интересира.

Potencia

Моќноста е одлучувачки фактор при изборот на правосмукалка за метла. Бидејќи ние сме заинтересирани да имаме правосмукалка која е моќна и има добар капацитет за вшмукување. Во повеќето случаи наоѓаме модели кои ни нудат неколку начини на чистење. Значи, обично има еден или повеќе режими со помала моќност и еден многу помоќен.

Мораме да провериме дали овие режими се доволни за да ја исчистиме прашината и нечистотијата во нашата куќа. Бидејќи сакаме сè да биде чисто со едно додавање. Не сакаме да го вакумираме истото место во неколку наврати. Затоа, неопходна е моќна правосмукалка. Но и дека ни дозволува прилагодете ја оваа моќност во зависност од ситуацијата. Така, идеално е да имате најмалку два режима на чистење. Затоа, проверете го ова кога читате за одреден модел.

Бенефиции

ХЕПА филтер

Има и други дополнителни аспекти кои мораме да ги земеме предвид, но тие не играат толку одлучувачка улога како некои од претходните. Но, добро е да не заборавиме на нив.

На пример, многу модели доаѓаат со светло или некој вид индикатор. Многу се гледа дека некои го означуваат статусот на батеријата со некој тип на светло или статусот на филтрите. Тоа е нешто што ја прави употребата на споменатата правосмукалка за метла многу поефикасна. Бидејќи во секое време знаеме кога да ја наполниме батеријата или да го смениме филтерот. Иако во многу случаи тие обично имаат повисока цена.

Ракувањето со правосмукалката е важно. Ние сакаме кој е лесен за употреба и многу податливд, па мораме да тестираме како се чувствува во нашата рака. Ако ни е лесно да го движиме со една рака и ако е премногу тежок. Бидејќи сакаме нешто лесно да се движи низ куќата. Иако, мора да се каже дека во моментов огромното мнозинство на модели се лесни и многу податливи.

Исто така, постојат и други модели на правосмукалка за метла кои се издвојуваат по нивната разновидност и стануваат рачен правосмукалка за прашина или до тешки агли. Овие видови производи се познати како Правосмукалки 2 во 1 а вистината е дека и тие вредат.

Овој тип на правосмукалка тие обично вклучуваат филтри што можеме да ги исчистимеr и затоа продолжете да ги користите истите. Несомнено е нешто од најудобното и што ни помага да ги намалиме трошоците. Но, мораме да провериме дали е лесно да се исчистат таквите филтри. Постојат модели во кои е тешко да се отстрани филтерот. Додека други имаат филтри кои не можеме да ги намокриме, што го отежнува чистењето. Поради оваа причина, важно е да проверите дали филтерот е на место што лесно можеме да го извлечеме и дека можеме да го исчистиме или намокриме без проблеми.

Дали вреди вакуумот за метла?

правосмукалки за метла

Правосмукалките со метла станаа многу популарна опција на пазарот. Тие станаа алтернатива на традиционалните правосмукалки. Главно затоа што се полесни и полесни за употреба. Значи тие се несомнено категорија со многу голем пазар.

Јас лично мислам дека тие се добар облог. Како Тие совршено ја исполнуваат задачата да ја исчистат нашата куќа од прашина и нечистотија на едноставен начин.до. Покрај тоа, огромното мнозинство од сегашните модели се дизајнирани да работат на сите видови почва. Значи не е важно каков спрат има нашата куќа. Тие се и многу удобни, бидејќи се лесни и ги користиме дома без потреба од кабли. Што многу помага чистењето на куќата да биде многу помалку тешка задача.

Овој тип правосмукалка е идеален за сите типови потрошувачи, иако оние кои живеат во стан кој не е премногу голем се секако потенцијални клиенти. Бидејќи овој тип на правосмукалка ни овозможува да ја исчистиме куќата за време на траењето на батеријата (околу 45 минути). Доволно време за да можете да ја исчистите куќата. Но, дополнително, доколку живеете во мал стан, сакате правосмукалка која не зазема премногу простор кога ја складирате. Затоа, правосмукалката за метла е добра опција. Бидејќи едвај зафаќаат простор. Правејќи го нивното складирање ветре во секое време. Така, ќе можете да заштедите простор во вашиот дом.

Значи, ако имате малку простор за складирање правосмукалка, изборот на правосмукалка за метла е добра идеја. Ќе можете да ја исчистите вашата куќа ефикасно и многу удобно, а исто така тешко зафаќа простор кога станува збор за складирање.

Дали е добра правосмукалка за метла? Мое мислење

Ако обично често чистење на подот од вашиот дом со правосмукалка, тогаш може да биде од голема помош, покрај тоа што ќе ви овозможи да заштедите многу време и да стигнете до оние области каде што не можете да стигнете со други видови правосмукалки.

На пример, кога да биде компактен и да нема кабли, можете да ги исчистите и скалите со правосмукалка, додека тоа би било тешко да се направи со правосмукалка од типот на санки. Од друга страна, тие ќе ја избегнат болката во грбот со тоа што нема да мора да се наведнуваат за да го вакумираат подот, бидејќи во некои случаи имаат телескопска цевка, за да не мора да се наведнувате за да се вакуумира, нешто што не се случува во санки. тип.

метла правосмукалка за тепих

Од друга страна, ако на моќта на вшмукување е добра, а исто така и нејзината автономија, тогаш можете да добиете резултати исто толку добри или подобри отколку со другите видови правосмукалки. Многу од овие производи дури ви дозволуваат да го отстраните додатокот за подот и да ставите други кратки млазници за вакуумирање на софата, аглите, автомобилот итн., така што ќе имате се-во-едно.

Како еден алтернатива за бришење или метење, може да ви заштеди многу време и ќе спречи сета таа нечистотија повторно да се циркулира во воздухот, како што понекогаш се случува со овие други методи за чистење. На крајот, резултатот ќе биде прашината повторно да се таложи на површините, валкајќи ги предметите и мебелот. Спротивно на тоа, правосмукалките со HEPA филтри имаат тенденција да ја задржуваат оваа прашина доста добро.

На крајот на краиштата, тие вредат, и во моментов се најпрепорачливи поради нивната разновидност. Но, изберете го моделот со соодветна моќ на вшмукување и пристојна автономија или ќе завршите фрустрирани. Тие се двата фактори кои вообичаено генерираат најмногу поплаки, па затоа најмногу треба да обрнете внимание…

Каде да купите поевтина правосмукалка за метла

Ако сте решени да купите а правосмукалка за метла по ниска цена, можете да пребарувате во неколку продавници со секции специјализирани за електроника и дом, како што се:

  • Лидл: Овој германски синџир супермаркети обично има некои брендови од овој тип правосмукалки, како што се Rowenta, Grunding или други евтини бели брендови. Нивните цени се прилично евтини, па затоа може да биде добра опција за купување на овој тип на производи.
  • пресекот: Француската фирма дистрибуираше голем број продажни центри низ картата на Шпанија, каде што можете да отидете за да најдете некои од најпопуларните брендови и модели. Имате и алтернатива да купувате од нивната веб-страница, за да можат да ја однесат дома ако немате центар во близина или не сакате да патувате.
  • Амазон: Тоа е најпопуларна опција, бидејќи ќе најдете огромен број на брендови и модели, како и разни понуди за да имате поголема слобода да го изберете оној кој најмногу ве интересира. Се разбира, тоа е безбедна, брза платформа со максимални гаранции. И ако имате Prime, можете да имате корист од предностите на бесплатната испорака и побрзите испораки.

Колку сакате да потрошите на правосмукалката?

Ви ги прикажуваме најдобрите опции со вашиот буџет

200 €


* Поместете го лизгачот за да ја промените цената