Робот за правосмукалка

Изборот на правосмукалки на пазарот е многу широк. Има правосмукалки од сите класи, марки и опсег на цени. Така, потрошувачите секогаш имаат од што да изберат. Една од класите на правосмукалки кои се здобија со поголема популарност во последниве години се роботска правосмукалка.

Тие се можеби најмодерниот вид правосмукалка што постои и една од најудобните опции на пазарот. Бидејќи корисниците едноставно треба да го програмираат роботот и да го остават да си ја заврши работата. Несомнено многу удобна опција и тоа помогна за огромното зголемување на популарноста што ја доживеаја роботските правосмукалки.

Еве една анализа на најдобрите модели на роботски правосмукалки. Така, можете да знаете што е моментално на пазарот. Нешто корисно ако барате роботска правосмукалка или размислувате да купите во иднина.

Компаративна роботска правосмукалка

Прво започнуваме со маса споредба со најпрепорачливите модели на роботски правосмукалки. Така, можете да добиете првична идеја за нив. По табелата ќе направиме длабинска анализа на сите модели на оваа листа. За да можете да дознаете повеќе детали за нив.

пронаоѓач правосмукалки

најдобра роботска правосмукалка

А од најдобрите роботски правосмукалки и со функција за џогер тоа е РОИДМИ ЕВА. Има можности за премиум вакуум, но неговата цена е исклучително добра во споредба со другите скапи брендови.

Вклучува функција на автоматска правосмукалка со вреќа за прашина, напредна ласерска навигација со мапирање и интелигентни алгоритми за машинско учење, моќно вшмукување, мобилна апликација за контрола, можност за управување преку гласовни команди, далечински управувач и автоматско празнење на кутијата за прав во вашата база за кога одите на одмор.

Има моќен дигитален мотор со моќност од 32000 Pa вшмукување, еден од највисоките на пазарот, способен да ја апсорбира и најтешката нечистотија од пукнатините на подот.

Роботот правосмукалка со најдобра вредност за парите

Има роботски правосмукалки за сите вкусови и џебови. Од друга страна, ако барате правосмукалка која е добра вредност за парите и нуди прифатливи перформанси, најдобрата опција може да биде Цекотек Конга 2290 Ултра. Модел од оваа шпанска фирма кој е под 150 евра и кој може да чисти, брише, брише и правосмукалка.

Дополнително, овозможува WiFi конекција за контрола од бесплатната апликација за мобилни уреди со Android и iOS/iPadOS, како и контрола преку гласовни команди преку виртуелни асистенти. Алекса и асистент на Google.

Неговата Li-Ion батерија овозможува добра автономија на до 160 минути, што ги надминува некои модели со еквивалентна цена. Со мотор способен да генерира моќност на вшмукување од 2100 Pa. Програмира 24/7, за да можете да заборавите на чистењето на подот. И со 6 режими на чистење: автоматско, рабови, рачно, соба, спирала и околу куќата.

Su iTech Smart 2.0 технологија за паметна навигација ви овозможува да се движите низ домот избегнувајќи мебел, откривајќи пречки и избегнувајќи паѓање по скали. Од друга страна, неговиот систем има многу ниско ниво на бучава, помало од 64 dB, а системот BestFriend Care обезбедува специјална четка за влакната од домашни миленици.

Кој робот правосмукалка да се купи?

Откако ќе ја видиме табелата со најважните спецификации на секоја од овие роботски правосмукалки, можеме да преминеме на подлабока анализа на сите нив. Ќе зборуваме за секој модел и за најважните аспекти на секој од нив. Без разлика дали се тие спецификации или за неговата работа. Така, ги имате потребните информации за да донесете одлука кога купувате.

iRobot Roomba e6

Започнуваме со модел од еден од најпознатите брендови во овој сектор. Соочени сме со а роботска правосмукалка roomba што се издвојува за многу ефикасно чистење на нашата куќа.

Треба да се напомене дека се работи за модел кој одлично функционира на сите видови површини, исто така и на дрвени подови, благодарение на неговата четки со повеќе површини. Дополнително, добра опција е ако имаме животни дома, бидејќи одлично ги цица влакната што ги пуштаат. Така, ние се погрижуваме да добиеме целосно чистење.

Како и обично кај овие модели, работи со батерија. Во овој случај има батерија која ни нуди a автономија од 60 минути. Повеќе од доволно време за да можете да ја исчистите целата куќа без проблеми. Откако батеријата е речиси исцрпена, таа се враќа во основата за да се наполни.

Полнењето на батеријата трае вкупно околу три часа. Значи, тоа не е претерано време и тоа ни овозможува да го користиме во итен случај.

Тоа е модел кој работи многу добро и се издвојува по тоа што е многу лесен за програмирање. Бидејќи доволно е да кликнете на копчето што го има горе за да започнете со чистење. Има сензори кои ќе спречат да се судри со мебел или агли или да падне по скали. Ако по некое време видите дека е сварено, пожелно е да ги исчистите сензорите со крпа и повторно ќе работи. Мора да се каже и дека се работи за многу тивка правосмукалка со роботи.

ZACO ILIFE V5 Pro

Оваа роботска правосмукалка е добра опција за размислување за сите оние со домашни миленици. Бидејќи совршено ги вакуумира влакната што ги ослободуваат. Така, добивате многу попрецизно чистење и не мора постојано да бришете за да се ослободите од влакната. Што повеќе, тоа е моќен модел кој исто така завршува со секакви нечистотии.

Тоа е правосмукалка која има огромна автономија. Бидејќи тоа ни дозволува користете го до 120 минути. Затоа, ни нуди повеќе од доволно време да ги исчистиме сите соби од куќата со спокојство. Покрај тоа, кога батеријата е блиску до празнење, роботот се враќа во својата база за целосно да се наполни.

Времето на полнење е вкупно околу 4-5 часа. Има резервоар од 0,3 литри, кој во принцип треба да биде доволен за чистење на куќата, иако не е најголем во оваа споредба.

Овој правосмукалка Доаѓа со вклучен далечински управувач кој ни овозможува да го програмираме и лесно контролирајте го. Без сомнение многу удобно, бидејќи не мора да правиме ништо на овој начин. Има сензори кои го тераат да се движи низ куќата со голема леснотија и дека не се судри со мебел или агли. Покрај тоа, совршено се вклопува на сите видови подови. Конечно, тоа е мал бучен робот кој воопшто нема да ви пречи додека работи и исто така Таа е една од најевтините опции. тоа е на пазарот.

Бик Татковина Гиро Елеганција

На четврто место го наоѓаме овој модел кој се издвојува по црвената боја, нешто невообичаено кај овој тип правосмукалки, но што несомнено го прави поинаков. Покрај тоа, многу е лесно да се види во секое време кога се движите низ куќата. Идеален ако во куќата има деца или домашни миленици. Иако правосмукалката, благодарение на своите сензори, нема да се судри со ништо и никого додека работи. Се работи за модел со намалена големина, лесен и кој допира до сите агли од дома додека работи.

Иако и покрај тоа што е мал, тој нуди голема моќ и завршува со сета нечистотија. Што повеќе, можете да го користите и како џогер, така што добивате многу подлабоко чистење на куќата. Има две странични четки кои многу ни помагаат при чистење во аглите или до ѕидот. На тој начин што спречува насобраната нечистотија да остане во која било област од куќата. Во однос на автономијата, оваа роботска правосмукалка нуди автономија од 120 минути.

Ова е повеќе од доволно време за да можете да ја исчистите целата куќа. Откако ќе заврши, роботот се враќа во својата база каде што ќе се полни целосно. Добра опција е ако барате робот кој е мал, бидејќи едвај зафаќа простор, лесен е и многу лесно се контролира. Покрај тоа што ни помага да добиеме многу ефикасно чистење.

Cecotec Excellence 1990 Conga

Еден од најпознатите брендови во оваа категорија производи е следен на нашата листа. Тој е еден од најпознатите роботски правосмукалки кај потрошувачите. Се соочуваме со модел кој се издвојува по тоа што работи многу добро на сите видови површини, вклучувајќи дрвени подови или теписи. На овој начин добиваме многу целосно чистење. Покрај тоа, има пет режими на чистење, чисти и влажно ако сакаме така. Така што е многу разноврсна.

Има батерија Ни нуди автономија од 160 минути вкупно. Повеќе од доволно време за да можете без проблем да ја исчистите целата куќа. Дополнително, кога ќе заврши, само се враќа во својата база за целосно да се наполни.

Има паметен систем за навигација кој ви овозможува да се движите низ куќата без да удрите или паѓате по скали.

Една од нејзините најважни карактеристики е тоа ни помага да го прочистиме воздухот дома. Значи, идеално е ако дома имаме некој со алергија или животни. Дополнително, можеме да го контролираме со помош на вклучениот далечински управувач. Така, не мораме ништо да правиме, дури ни да се мрдаме од софата за да го контролираме или да закажеме чистење на куќата. Квалитетна роботска правосмукалка, многу ефикасна и ниска бучава.

iRobot Roomba 981

Завршуваме со овој модел на добро познатата марка. Фирма која има огромно искуство и успех на пазарот на роботски правосмукалки. Нешто што е демонстрирано во овој модел што се издвојува по неговата моќ на вшмукување и добри перформанси на сите видови површини. Благодарение на четките што ги има, ќе чисти со иста ефикасност на тепих, дрвен под или под со плочки. Значи секој корисник може да го користи.

Програмирањето на правосмукалката е едноставно. Што повеќе, имаме достапна апликација за паметни телефони која ни овозможува да ја контролираме во секое време. Или дури и закажете го ако не сме дома. Значи, добра опција е да се разгледа во овој случај. Овој модел има интелигентен систем за навигација кој го спречува да се судри со предмети или луѓе на патот. Покрај тоа што го спречува да падне по скали. Така да не треба да се грижиме за ништо.

Има резервоар од 0,7 литри, кој е еден од најголемите што ги наоѓаме на списокот. Ова ни овозможува да ја исчистиме целата куќа без грижа. Дополнително, доколку е полн, самиот робот ќе не информира за тоа. Тоа е многу ефикасна роботска правосмукалка и работи одлично. Единствено што може да се стави е дека е еден од најбучните што постојат. Иако прави помалку бучава од обичната правосмукалка.

Neato Роботика D6

Второ, го наоѓаме овој модел кој има поинаков дизајн од она што многумина го очекуваат. Но дека е многу ефикасна правосмукалка и дека работи совршено при чистење на подовите од куќата. Се работи за а идеална правосмукалка за отстранување на животински влакна. Затоа, доколку има алергии дома, тоа е една од најдобрите опции што можеме да ги најдеме на пазарот во оваа категорија.

Нејзиното работење и програмирање е многу удобно. Покрај тоа, можеме да преземеме апликација на телефонот со која ќе ја контролираме правосмукалката и ќе програмираме кога сакаме да ја чисти куќата. Има и Wi-Fi, така што комуникацијата и поврзувањето е секогаш многу едноставна. Благодарение на неговиот дизајн, може полесно да се движи по аглите, што секогаш ги остава чисти и ја елиминира сета нечистотија насобрана дома.

Оваа роботска правосмукалка се издвојува по својата голема батерија која ни нуди a автономија до 300 минути. Без сомнение, повеќе од доволно време за чистење на целата куќа без никаков проблем. Покрај тоа, тој е моќен модел кој завршува со секакви нечистотии што ги наоѓа. Кога батеријата ќе се испразни, таа се враќа во основата и повторно почнува да се полни. Покрај тоа, има еден од најдобрите системи за навигација на пазарот за откривање пречки или скали.

Дали сакате да видите повеќе роботски правосмукалки? Сигурно ќе го најдете оној што го сакате во следниот избор со најдобри понуди:

 

Најдобрите брендови на правосмукалки за роботи

Меѓу најдобри брендови на роботски правосмукалки ќе го најдете следново:

iRobot

Оваа северноамериканска компанија специјализирана за роботика, отстапувајќи го местото на домашното чистење со еден од најдобрите модели на роботски правосмукалки на пазарот, добро познатата Roomba. Тој нуди одличен квалитет и еден од најдобрите системи за вшмукување. Доколку барате максимална технологија, иновации и гаранции за резултати, овој бренд го нуди она што го барате.

Ројдми

Овој бренд, по кој се залага Xiaomi, дава многу да се зборува во светот на правосмукалките, со свои правосмукалки роботи. Тие се обично многу комплетни и со премиум функции, но цените се навистина конкурентни. Тоа ги остава овие роботи меѓу најдобрите кога станува збор за вредноста за парите.

Цекотек

Шпанската компанија со седиште во Валенсија, исто така, направи револуција на шпанскиот пазар со своите роботи со пристапни цени направени во Кина. Conga имаат добри карактеристики, а оценките на корисниците кои веќе ги пробале се доста позитивни. Ова ги остава како еден од брендовите со најдобра вредност за парите.

Xiaomi

Кинескиот технолошки гигант има и некои модели на роботи со добри перформанси, фантастичен дизајн и конкурентни цени. Нејзините производи секогаш се истакнуваат по нивниот квалитет и иновативност, со напредни функции и добри карактеристики.

Роудента

Германскиот производител, исто така, направи чекор кон роботски правосмукалки, носејќи го своето огромно наследство и историја во светот на домашните правосмукалки, каде што беа пионери, за да создаде некои фантастични производи кои можат да се грижат за сеопфатно чистење на подот со прекрасни резултати и голема сигурност.

Лефант

Станува збор за кинеска компанија со седиште во Шенжен. Посветен е на технологијата, пристигнувајќи на пазарот во 2011 година и со желба да создаде напредни производи, особено дронови и роботски правосмукалки. Филозофијата на овој производител е специјализирана за создавање на функционални и практични производи, со сигурност, а тоа ги остави сите клиенти сосема задоволни.

Виледа

Германската фирма за производи за чистење отсекогаш била посветена на домот, обезбедувајќи практични и едноставни решенија. Сега тие претставија и сопствена роботска правосмукалка, со огромна автономија и валидна за тврди и меки површини. Покрај тоа, тие имаат и роботи за вертикално чистење, како што се стакло или кристали.

Ихохи

Овој бренд има многу заедничко со Cecotec, не само затоа што има и Валенсијанско потекло, туку успеа да стигне и на пазарот на роботски правосмукалки со многу ниски цени и извонреден квалитет. Ако барате нешто многу евтино, со поддршка и помош во Шпанија, тие можат да бидат одлична опција, иако не се најнапредни, ниту најмоќни на пазарот.

Дали вреди робот правосмукалка?

Водич за купување роботска правосмукалка

На многу потрошувачи веќе им е досадно да мора да вакуумираат толку често поради вклучената работа. Тоа е задача која одзема многу време и може да биде исцрпувачка. Поради оваа причина, роботска правосмукалка става крај на овој тип на проблем, бидејќи тоа е опција во која корисникот треба да прави многу малку работи. Така, чистењето на куќата станува многу помалку напорно.

Она што корисниците треба да го направат е програмирајте ја роботската правосмукалка. Внесете кога сакаме да го направи чистењето и типот на чистење. Откако ова ќе се направи, самиот робот ќе започне со чистење во договореното време. Така, корисникот не мора да прави многу повеќе. Сè што треба да направите е да го испразните резервоарот кога е полн. Ова е една од точките за подобрување на вакуумските роботи.

Роботските правосмукалки се производи со мала големина, затоа, резервоарот што го имаат е исто така мал и има мал капацитет. Обично тоа е околу 0,5 литри. Во принцип, доволно е да се исчисти целата куќа без да се испразни. Но, тоа ни дава повеќе ограничувања. Иако празнењето на резервоарот е многу поедноставна и помалку напорна задача отколку да мора да ја исчистите куќата.

Затоа, вистината е таа дали вреди да се купи роботска правосмукалка. Тие вршат многу ефикасно чистење на куќата. Покрај тоа, тие се многу удобна опција која бара малку работа. Всушност, не мора ни да ги полниме, бидејќи повеќето роботи се враќаат во нивната база кога батеријата е при крај. Значи, ако барате начин да го направите чистењето на куќата поедноставно, роботот е добра опција.

Масло за бришење на роботска правосмукалка, дали вреди?

На бришење роботски правосмукалки последните пристигнаа. Додека системите за суво правосмукалка се веќе добро напреднати, системот за чистење кај некои може да биде малку погруб. Тие можат да бидат помалку ефикасни на дамките кои се поцврсти или премногу суви, така што нема да го обезбедат истото ниво на чистота како џогерот за раце.

Меѓутоа, бидејќи тие можат да имаат вакуумска функција, а исто така и функција за влажно бришење, можат да бидат многу удобни за одржување на подот многу чист во областите каде што не се валка премногу. Ова би можело да ви помогне на крајот да се исчистите и откако ќе се исчисти, оставете го роботот да го одржува подот чист.

На пример, може да биде добро решение за студентски станови да одржуваат пристојна хигиена или во куќи каде што подот не се валка премногу или не поминувате премногу време дома.

Како работи роботска правосмукалка?

Тоа е еден од сомнежите што го имаат многу потрошувачи пред да купат роботска правосмукалка. Бидејќи има луѓе кои веруваат дека конфигурацијата или употребата на нив е многу комплицирана. Иако во реалноста тоа е едноставна задача и не одзема многу време. Но, има и други аспекти кои треба да се земат предвид.

Конфигурација и програмирање

Тоа е различно во зависност од моделот, иако обично е многу слично. На врвот на роботот обично има низа копчиња со кои можеме да го конфигурираме чистењето на куќата. Во таа смисла нема многу проблеми. Има и некои роботи кои доаѓаат со далечински управувач со кој можеме да го реализираме нивното програмирање во секое време. Или има такви кои имаат апликација со која можеме да контролираме и програмираме кога сакаме да почне да чисти.

како да наплаќате

Роботските правосмукалки се напојуваат со батерии. Не постои модел кој има кабли, инаку чистењето на куќата не би било толку ефикасно. Батеријата има автономија, која е променлива во зависност од моделот и моќта за чистење што ја користиме. Кога батеријата е веќе празна, огромното мнозинство роботи се враќаат на нивната база за полнење.

Кога купувате робот, секогаш доаѓа со полнач или база за полнење. Оваа база за полнење се користи за да може лесно да се полни роботот. Бидејќи е доволно да ја поврзете основата во штекер, секогаш на земја, и секогаш да ја имате подготвено за кога роботот треба да се полни. Кога батеријата на роботот ќе се потроши, самиот робот ќе се врати во својата база каде што ќе се полни. Откако ќе се подготви, можеме повторно да го користиме нормално.

Сензори

ласерска навигациска правосмукалка ikohs

Многу луѓе во своите глави имаат слика на робот кој се грижи за сите агли и мебел од куќата додека ја чисти. Ова е нешто што се случи на почетокот кога беа лансирани првите роботски правосмукалки. За среќа, тоа денес не се случува благодарение на сензорите кои ги вклучуваат овие роботи. Бидејќи благодарение на нив овие судири се избегнуваат.

Роботските правосмукалки ги вклучуваат сите видови сензори. Тие можат да бидат оптички, тактилни или акустични. Но, сите се дизајнирани така што ќе можете да откриете дали има парче мебел или агол или има скали. На овој начин, доколку роботот, благодарение на својот сензор, ја открие нерамномерноста што ја претпоставува едно скалило, ќе застане и ќе се движи во спротивна насока. Затоа, нема да падне по скалите.

Овие сензори се клучен дел од сите роботски правосмукалки на пазарот. Бидејќи тие се оние кои гарантираат правилно функционирање на правосмукалките. Во зависност од брендот и моделот, вклучените сензори се различни. Но, сите тие се дизајнирани така што роботот непречено работи во куќата.

Депозит

роботска правосмукалка со голем резервоар

Сите роботски правосмукалки се правосмукалки без кеси И тие вклучуваат контејнер во кој се чуваат нечистотијата и прашината што ги вшмукувале во куќата. Кога овој резервоар е полн или ќе биде полн, многу модели го известуваат корисникот. Всушност, многу роботи престануваат да вакуумираат и чекаат сопственикот да ги испразни за да почнат повторно да работат. Значи секогаш сме информирани во таа смисла.

Кога станува збор за празнење на резервоарот, нема многу проблеми. Обично се наоѓа на страната на роботот, па едноставно мораме да го отвориме и да го испразниме во ѓубрето. Обично не е отстранлив резервоар како во обична правосмукалка. Во овие случаи ние едноставно мораме да го отвориме и испразниме, држејќи го роботот постојано. Но, тоа е навистина едноставен процес и трае само една минута.

Навигација

роботска навигација со правосмукалка

Првите роботски правосмукалки на пазарот, па дури и денес некои евтини, имаа многу рудиментирани системи за навигација. Тие во основа се засноваа на реакцијата на сензорите за близина да се свртат во друга насока кога ќе налетаат на препрека, па дури и не можеа да избегнат да паднат по скалите. Тоа го натерало роботот да тргне по патека која може да помине низ истото место неколку пати и да ги остави другите области без чистење.

Во моментов, сето тоа е променето, бидејќи се вградени напредни системи со вештачка интелигенција и мултисензорски системи, ласерски системи LiDAR, систем за мапирање итн. Со нив не само што можете да избегнете препреки, туку ќе научите за распределбата на куќата и ќе знаете низ кои места поминала, а кои не, подобрувајќи ја ефикасноста на чистењето, па дури и наредувајќи да поминува само низ одредени области.

Се разбира, тие исто така ќе можат сами да се вратат во основата кога ќе се наполни садот со нечистотија или кога ќе им се потроши батеријата.

Прочистете

Системите за чистење на овие роботи обично се преку едноставен систем кој има резервоар за вода и еден вид четка или профил под роботот кој го четка подот додека го навлажнува. Ова овозможува да се направи ефект на џогер, исто така отстранувајќи ги дамките. Другите роботи исто така имаат системи за прскање за да ја подобрат ефикасноста и да ги омекнат најупорните дамки.

Conectividad

Роботските правосмукалки имаат технологија за поврзување со домашен Wi-Fi или други паметни уреди. На пример, тие може да се контролираат преку апликации за мобилни уреди, од каде што можете да го програмирате, да ги промените режимите за чистење или да ги видите областите каде што веќе поминало.

Други понапредни модели исто така овозможуваат контрола со гласовни команди преку виртуелни асистенти како што се Alexa или Google Assistant. Постојат дури и модели со интегрирана камера која може да послужи како „шпион“ дома, пренесувајќи видео од она што се случува во вашиот дом кога не сте таму или внимавате на вашето домашно милениче.

Дали роботската правосмукалка е добра за домашни миленици?

Не сите роботски правосмукалки се погодни за домови со домашни миленици. Тие можат да цицаат пуштени влакна од домашни миленици, меѓутоа, ако имате теписи или џогери и тие се извалкаат со влакна, не секој робот ќе направи да ги исчисти овие типови површини. Има некои со специфични ролки за домашни миленици.

Тие роботи навистина носат а одличен резултат во тие случаи. Покрај тоа, тие често имаат специфични карактеристики или технологии за спречување на заплеткување и подобрување на ефикасноста на чистењето.

Каде да купите поевтина роботска правосмукалка

Ако сакате да купите добро роботска правосмукалка по попристапна цена, можете да ги проверите цените на овие продажни платформи:

  • Англискиот суд: во овој ланец на продавници низ Шпанија ќе најдете роботски правосмукалки од некои од најдобрите брендови, со најнови модели. Нивните цени не се најконкурентни, но имаат повремена продажба што може да ви помогне да ги купите поевтино. Се разбира, ја имате и опцијата за купување преку Интернет и лице-в-лице.
  • Амазон: платформата за онлајн продажба секогаш нуди фантастични гаранции за помош и враќање на парите доколку нешто тргне наопаку, како и безбедност на плаќањето. Најпозитивно е што имате најголем број на брендови, модели и понуди достапни на мрежата, за да го купите производот кој најмногу одговара на вашите потреби. И ако сте клиент на Prime, ќе избегнете плаќање на трошоците за испорака и ќе пристигне дома многу порано.
  • пресекот: Францускиот синџир има и неколку продажни места во речиси сите големи градови или можете да нарачате преку неговата веб-страница за да ви го достават до дома. Како и да е, обично има пристојни цени, а со повремени промоции на роботски правосмукалки од најпознатите брендови.
  • Медијамаркт: уште една алтернатива за да најдете некои од најпознатите брендови и модели во однос на роботски правосмукалки. Овој синџир на германски продавници за технологија, исто така, ви овозможува да купувате и во неговите продавници и на неговата веб-страница по разумни цени.

Колку сакате да потрошите на правосмукалката?

Ви ги прикажуваме најдобрите опции со вашиот буџет

200 €


* Поместете го лизгачот за да ја промените цената