Dua blini një fshesë me korrent të lirë? Tregu i fshesave me korrent është rritur me një ritëm të shpejtë gjatë viteve. Ne kemi mundur të shohim se si është rritur përzgjedhja e fshesave me korrent në treg. Ka gjithnjë e më shumë marka dhe lloje të ndryshme në dispozicion. Të gjitha kanë karakteristikat e tyre dhe në shumë raste kanë përdorime më specifike, por përzgjedhja është shumë më e gjerë. Kështu që përdoruesit kanë më shumë për të zgjedhur.

Kur do të blejmë një fshesë me korrent të re, zgjedhja mund të jetë e ndërlikuar. Edhe pse ka disa aspekte që dëshiron çdo konsumator. Ne duam një fshesë me korrent cilësor, por jo shumë të shtrenjtë. Kjo është zakonisht dëshira e shumicës dërrmuese të njerëzve. Prandaj, ne ju lëmë më poshtë me një përzgjedhje të aspiradoras baratas.

Janë të gjitha modele cilësore por çmimet e të cilave janë të arritshme. Kështu që rinovimi i fshesës me korrent të mos supozojë një përpjekje të tepruar. Më poshtë do t'ju tregojmë më shumë për të gjitha këto modele.

Aspiradoras baratas më të shquar

Ne kemi bërë një përzgjedhje të disa modeleve. Të gjitha janë modele që shquhen për të patur një çmim shumë më të qasshëm për përdoruesit, por kjo nuk do të thotë të heqësh dorë nga cilësia. Më poshtë po ju lëmë me një tabelë me specifikimet më të detajuara të secilit prej këtyre modeleve. Pas tabelës ne flasim për secilën prej tyre veç e veç në më shumë detaje.

Falë këtyre të dhënave mund të merrni një ide më të qartë se cili model mund të jetë ai që jeni më i interesuar të blini.

Më e mira aspiradoras baratas

Pasi të jenë treguar specifikimet më të rëndësishme të secilit prej këtyre fshesave me korrent, tani mund të vazhdojmë të flasim për secilin prej këtyre modeleve më në thellësi. Në këtë mënyrë mund të mësoni më shumë rreth këtyre modeleve dhe funksionimit të tyre. Kështu, nëse ka një që i përshtatet nevojave tuaja, do të jeni në gjendje ta njihni menjëherë.

Cecotec Excellence 1090 Conga

Ne e hapim listën me këtë fshesë me korrent nga Cecotec, një markë e njohur në sektorin e prodhimit të fshesave të ndryshme robotike. Është një model që, si të gjithë robotët, është një opsion shumë komod. Sepse gjithçka që duhet të bëjmë është ta programojmë dhe ajo fillon të pastrojë dyshemetë e shtëpisë sonë. Pastron katër herë dhe ka gjithsej 6 mënyra pastrimi. Ai jo vetëm që pastron me korrent, por edhe fshin dhe fshin. Prandaj, kryeni një pastrim shumë të plotë të shtëpisë. Përveç kësaj, funksionon në mënyrë perfekte në të gjitha llojet e dyshemeve.

Gjatë pastrimit përreth shtëpisë, falë teknologjisë së saj, ajo nuk do të përplaset me mobilje, njerëz, qoshe dhe nuk do të bjerë nga shkallët. Prandaj, ne mund të ulemi dhe ta lëmë robotin të bëjë punën e tij. Ka një bateri që i jep një rreze prej 160 minutash. Kur bateria është gati të mbarojë, roboti kthehet direkt në bazën e tij për t'u rimbushur plotësisht. Kështu që ne nuk duhet të shqetësohemi për këtë. Ka një rezervuar me kapacitet të lartë, i cili na lejon të pastrojmë të gjithë shtëpinë pa pasur nevojë ta zbrasim.

Si filtër ka një filtër HEPA, kjo do të thotë që ne mund ta pastrojmë lehtësisht. Thjesht vendoseni nën rubinet dhe lëreni të thahet. Kështu, ai tashmë është i pastër dhe gati për t'u përdorur përsëri. Është një metodë shumë komode që na lejon të kursejmë para në filtra. Ky robot bie në sy edhe sepse nuk bën zhurmë. Roboti vjen me aksesorë të përfshirë, duke përfshirë disa furça, bazën e karikimit, një telekomandë dhe një përshtatës.

Ecovacs Deebot OZMO 900

Megjithëse nuk është i vetmi në këtë listë, një nga veçoritë më të spikatura të këtij pastrues dyshemeje Ecovacs është se është i pajtueshëm me Alexa dhe aplikacionet celulare, kështu që ne mund të dimë se ku ndodhet në çdo kohë. Përveç kësaj, ai ka edhe një lloj tjetër inteligjence, në këtë rast Naviacionin Smart Navi 3.0 që funksionon falë një lazeri që ju lejon të dini se ku po shkoni dhe krijoni një hartë të shtëpisë sonë.

Siç e kemi përmendur, me aplikacionin ECOVACS pengesat virtuale mund të krijohen nga celulari për të prioritizuar ose bllokuar zonat në mënyrë që roboti të pastrojë vetëm aty ku duam. Nga ana tjetër, ne mund të përdorim një nga katër mënyrat e tij të pastrimit për t'u siguruar që ai pastron ku, si dhe kur duam.

Cecotec PopStar Conga

Në vend të dytë e gjejmë këtë model të së njëjtës markë, edhe pse këtë herë është një fshesë me korrent 2 në 1. Kjo do të thotë se përfshin një fshesë me korrent që mund ta nxjerrim dhe kështu të pastrojmë zona disi më specifike si p.sh. divan ose sediljet e makinës. Falë kësaj ne mund të kryejmë një pastrim shumë më të thellë të shtëpisë. Ai shquhet për përdorimin e teknologjisë ciklonike, një teknologji që i jep shumë fuqi. Për më tepër, kjo do të thotë që nuk e humbet fuqinë me kalimin e kohës. Diçka që ofron shumë qetësi për përdoruesit.

Është një model i lehtë dhe shumë i lehtë për t'u përdorur në shtëpi. Ai peshon pak, gjë që e bën atë shumë të menaxhueshëm. Sidomos nëse kemi një shtëpi me shkallë, në mënyrë që të mos jetë e papërshtatshme të duhet ta bartim atë nga një vend në tjetrin. Ky model punon me kabllo dhe kablli qe ka ka 6 metra. Kështu që ne mund të lëvizim rehat nëpër shtëpi dhe midis dhomave pa pasur nevojë të lidhim dhe shkëputim vazhdimisht. Përveç kësaj, kjo fshesë me korrent funksionon mirë në të gjitha llojet e sipërfaqeve, duke përfshirë dyshemetë prej druri.

Ka një depozitë me kapacitet 1 litër. Kjo na ofron kapacitet të mjaftueshëm për të pastruar të gjithë shtëpinë në më shumë se një rast pa asnjë problem. Përveç kësaj, nxjerrja e rezervuarit është shumë e thjeshtë dhe kështu e pastrojmë atë. Kjo ndodh edhe me filtrat, mirëmbajtja e të cilëve është e thjeshtë. Meqenëse është një filtër HEPA. Prandaj, ne thjesht duhet t'i pastrojmë ato. Për sa i përket zhurmës, nuk është më diskreti, por gjeneron të njëjtën sasi zhurme si një fshesë me korrent normal. Është shumë e lehtë për t'u ruajtur sepse nuk zë shumë hapësirë. Kjo fshesë me korrent vjen me disa gryka shtesë të përfshira.

Rowenta Compact Power Cyclonic RO3753

Në vendin e tretë gjejmë këtë fshesë me korrent më tradicionale Rowenta, të paktën për sa i përket dizajnit. Ai përdor teknologjinë ciklonike, e cila i jep fuqi të madhe dhe fuqi thithëse. Përveç kësaj, ai nuk e humb këtë fuqi me kalimin e kohës. Prandaj, ne mund ta shijojmë përdorimin e tij për një kohë të gjatë me rehati maksimale. Një garanci e rëndësishme për shumë njerëz. Punon shumë mirë në të gjitha llojet e sipërfaqeve, por veçanërisht mirë në dyshemetë e forta (guri, pllakë...). Pra, nëse keni atë lloj dyshemeje, është një fshesë me korrent ideal për ta.

Punon me një rezervuar me kapacitet 1,5 litra që mund ta zbrazim shumë lehtë. Përveç kësaj, është një sasi e mjaftueshme që të mund të pastroni të gjithë shtëpinë pa asnjë problem. Ka edhe filtër HEPA, që do të thotë se mund ta lajmë. Thjesht vendosni filtrin nën rubinet për të hequr papastërtitë. Pasi të bëhet kjo, e lëmë të thahet dhe e vendosim sërish në fshesë me korrent. E gjithë kjo pa humbur kurrë fuqinë e thithjes. Fshesa me korrent Rowenta është me kabllo, ka një kordon 6,2 metra. Kjo na lejon të lëvizim nëpër shtëpi me lehtësi të madhe.

Peshon 6,8 kg, por mos u gënjeni nga figura, pasi është një model i lehtë për t'u trajtuar dhe lëvizur nëpër shtëpi. Falë dizajnit me rrota, është një fshesë me korrent shumë e lëvizshme. Përveç kësaj, kur bëhet fjalë për ruajtjen, nuk zë shumë hapësirë, kështu që është e lehtë të gjesh një vend për ta ruajtur. Ajo gjeneron të njëjtën zhurmë si një fshesë me korrent normal, kështu që nuk ka surpriza në këtë drejtim. Nuk është një zhurmë shumë e bezdisshme.

Karcher WD3

Në vendin e katërt gjejmë këtë fshesë me korrent, përdorimi kryesor i së cilës do të ishte si fshesë me korrent industrial, megjithëse mund ta përdorim në shumë situata të ndryshme. Por, ai shquhet veçanërisht për të qenë një model shumë i fuqishëm që ofron fuqi të madhe thithëse. Në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje të hiqni të gjitha papastërtitë e grumbulluara me lehtësi të madhe dhe me shumë efikasitet. Përveç kësaj, funksionon edhe me papastërti të lagësht, kështu që na lejon shumë më tepër përdorime sesa një fshesë me korrent konvencionale në këtë drejtim. Prandaj është kaq i gjithanshëm.

Ka një rezervuar me kapacitet të madh, prandaj është projektuar për përdorim industrial ku grumbullohet shumë më tepër papastërti. Kjo na jep mundësinë për të qenë në gjendje të pastrojmë hapësira më të mëdha pa pasur nevojë të boshatisim çdo disa minuta. Pra, pastrimi është shumë më efikas në çdo mënyrë. Përveç fshirjes me fshesë me korrent, ka edhe funksionin e fryrjes që funksionon shumë mirë. Kështu që ju mund të kryeni një pastrim shumë më të thellë.

Bëhet fjalë për një model që ka një peshë prej 7,66 kg. Por, pavarësisht këtij numri, është një model që mund ta trajtojmë me shumë lehtësi. Përveç kësaj, falë dizajnit të tij me katër rrota, ai është shumë i lëvizshëm dhe shumë i qëndrueshëm. Prandaj, nuk do të bjerë ose përmbyset në asnjë moment gjatë përdorimit. Kështu që ne kujdesemi vetëm për pastrimin. Ka një kabllo me gjatësi 4 metra. Nuk është më i gjati, por na jep mjaftueshëm lëvizshmëri.

iRobot Braava 390t

Ky Braava 390t është projektuar për të pastruar shumë dhoma të mëdha. Ka një kalim të trefishtë pastrimi dhe iadapt 2.0 me kube navigimi që e ndihmon këtë robot të vogël të mbajë gjurmët e vendndodhjes së tij. Si opsion, ne mund të zgjedhim një kalim të vetëm nëse duam vetëm të heqim papastërtitë, pluhurin, qimet e kafshës sonë dhe alergjenët ose të përdorim kalimin e tij të trefishtë për të pastruar deri në 33 m²

Për sa i përket veçorive të tjera, ai përfshin 4 copa mikrofibër, nga të cilat dy janë për pastrim dhe dy për pastrim, që do të thotë se mund të thajë leckë.

Fshesë me korrent pa qese AmazonBasics

Modeli i mëposhtëm është një fshesë me korrent më konvencionale që dallohet për ofrimin e një funksionimi shumë efikas dhe pa probleme. Është një model shumë më klasik me të cilin mund të kryeni një pastrim shtëpie. Na lejon të fshijmë me korrent në të gjitha llojet e dyshemeve dhe ka fuqi të mjaftueshme. Nuk është më i fuqishmi në listë, por nuk lë papastërti pa e pastruar në çdo kohë. Pra, ajo përmbush në mënyrë të përsosur misionin e saj në çdo kohë.

Ka një rezervuar me një kapacitet 1,5 litra, i cili na lejon të pastrojmë shtëpinë disa herë derisa të mbushet. Nxjerrja dhe pastrimi i kësaj depozite janë shumë të thjeshta. Pra, nuk kërkon shumë mirëmbajtje. E njëjta gjë ndodh me filtrin HEPA që përfshin. Kur vërejmë se ka shumë papastërti të grumbulluara, është mirë ta lagni, ta lëmë të thahet dhe ta përdorim përsëri. Në këtë mënyrë rikthehet të ketë fuqinë thithëse maksimale si ditën e parë. Një metodë shumë e thjeshtë.

Punon me kabllo, në këtë rast ka një kabllo 5 metra. Kjo na lejon të lëvizim rehat nëpër shtëpi dhe na jep shumë liri. Sa i përket peshës, ky model peshon 4,5 kg. Prandaj, nuk është një nga fshesat me korrent më të rënda, që të jetë e lehtë të lëvizim nëpër shtëpi dhe ta marrim me vete nëse duhet të ngjitemi shkallët. Përveç kësaj, falë dizajnit të tij me rrota, është shumë i lëvizshëm, prandaj nuk është e nevojshme të shqetësoheni dhe ta mbani në çdo kohë. Ajo gjeneron të njëjtën zhurmë si një fshesë me korrent konvencionale. Përveç kësaj, ky model vjen me aksesorë të përfshirë.

Fshesë me korrent VicTsing Cordless

Në vendin e parafundit gjejmë këtë fshesë me korrent. Një fshesë me korrent me përmasa të reduktuara dhe që është krijuar që ne ta përdorim në zona që një fshesë me korrent normal nuk mund t'i arrijë. Prandaj, është një mundësi e shkëlqyer për t'u përdorur në divan ose në sediljet e makinës. Vende pastrimi i të cilave është disi më i ndërlikuar dhe kërkon saktësi më të madhe. Falë këtij modeli do të jetë shumë më e lehtë për të arritur këto zona për t'i mbajtur ato gjithmonë të pastra.

Nuk u gjet asnjë produkt.

Për një model me madhësi të vogël ka shumë fuqi. Kështu do të na ndihmojë të përfundojmë edhe me papastërtitë më të komplikuara. Kështu divani do të jetë gjithmonë me shkëlqim. Përveç kësaj, ai peshon shumë pak, duke e bërë përdorimin e tij shumë të rehatshëm dhe të thjeshtë. Është shumë i menaxhueshëm, gjë që gjithashtu ndihmon shumë, pasi detyra e pastrimit në këto zona nuk është gjithmonë e lehtë. Ky model funksionon pa kabllo. Ka një bateri me autonomi 30 minuta që mund ta karikojmë.

Ka një depozitë që mund ta zbrazim në çdo kohë me shumë lehtësi. Përveç kësaj, pastrimi dhe mirëmbajtja e tij është shumë e thjeshtë. E njëjta gjë vlen edhe për filtrin që përfshihet. Është filtër që lahet. Pra, kur shohim që humbet pak fuqi, lajmë filtrin nën rubinet, e lëmë të thahet dhe e vendosim përsëri. Kështu, funksionon përsëri në mënyrë perfekte. Ai përfshin disa aksesorë, të tillë si grykë për sipërfaqe dhe funksione të ndryshme.

Rowenta PowerLine Extreme

Në vendin e fundit gjejmë këtë fshesë me korrent Rowenta. Është një model befasues sepse është shumë i fuqishëm, kështu që do të mund të eliminojmë pluhurin dhe papastërtitë e grumbulluara në shtëpinë tonë. Funksionon shumë mirë në të gjitha llojet e sipërfaqeve falë furçës së saj, të krijuar për ta bërë këtë. Prandaj, edhe nëse keni dysheme druri, mund ta përdorni pa u shqetësuar. Na garanton një pastrim efektiv dhe të qëndrueshëm.

Ky model funksionon pa kabllo. Ka një bateri me një distancë prej 45 minutash. Një kohë që duhet të jetë e mjaftueshme për të pastruar të gjithë shtëpinë. Pasi bateria të jetë mbaruar, e vendosim në karikim. Duhen rreth tetë orë për t'u ngarkuar plotësisht, gjë që mund të jetë shumë e gjatë. Prandaj, është më mirë ta karikoni gjithmonë gjatë natës. Kështu e keni gati në mëngjes nëse keni nevojë të pastroni shtëpinë. Ky model ka një rezervuar të lëvizshëm me një kapacitet prej 0,5 litra.

Gjithashtu ka një filtër HEPA që mund ta pastrojmë. Pra, duhet ta lagni nën rubinet, ta lini të thahet dhe ta vendosni sërish. Falë kësaj ne mund ta shijojmë përsëri fshesën me korrent si të ishte dita e parë dhe ajo fshesë me korrent me fuqi dhe saktësi të madhe. Sa i përket zhurmës, ajo bën më shumë zhurmë se modelet e tjera në listë, megjithëse nuk është zhurmë e bezdisshme apo dhimbje koke.

lloji i aspiratorit

Siç e kemi përmendur më parë, sot ekzistojnë shumë lloje të fshesave me korrent. Secili ka veçoritë e veta që i bëjnë më të mirë për situata të caktuara. Prandaj, është e përshtatshme të jemi të qartë se çfarë lloji të fshesës me korrent na nevojitet ose po kërkojmë. Meqenëse do ta bëjë kërkimin tonë më të saktë. Ne ju tregojmë më shumë për llojet e ndryshme të fshesave me korrent më poshtë.

sajë

fshesë me korrent me sajë

Këto janë fshesat tradicionale që ne të gjithë i njohim. Në këtë kuptim, ata ruajnë dizajnin dhe formën klasike. Edhe pse teknologjia ka përparuar shumë dhe ato zakonisht janë më moderne dhe më të fuqishme. Janë modele që funksionojnë mirë në të gjitha llojet e sipërfaqeve dhe me të cilat pastrojmë jo vetëm pluhurin e shtëpisë, por edhe të gjitha llojet e papastërtive.

fshesë

fshesë me korrent

Këto fshesa me korrent dallohen për imitimin e formës së fshesës. Pra, ato janë vertikale dhe të zgjatura. Ato zakonisht punojnë me energji baterie dhe janë disi më pak të fuqishme se një fshesë me korrent tradicional. Edhe pse dallohen për të qenë të lehta, të menaxhueshme dhe për trajtimin e tyre të shkëlqyer sipërfaqësor.

Robots

fshesë me korrent

Një klasë që po merr shumë prezencë vitet e fundit. Janë një opsion shumë i rehatshëm pasi gjithçka që duhet të bëjmë është ta programojmë dhe roboti do të kujdeset për pastrimin e shtëpisë për ne. Punojnë me bateri dhe gjithmonë dallohen për formën e rrumbullakosur në formën e një pjate. Megjithëse, ato janë gjithashtu dukshëm më të shtrenjta se një fshesë me korrent tradicional.

Dora

fshesë me korrent me korrent

Këto janë fshesa me korrent me përmasa të vogla që mund t'i mbani të qetë në dorë. Ato janë krijuar për të arritur qoshet që nuk i arrin një fshesë me korrent normal, si sediljet e makinës ose një divan. Ato janë të menaxhueshme, peshojnë pak dhe çmimi i tyre është zakonisht mjaft i lirë. Disa vakum me shkop vijnë me një vakum të integruar në dorë.

ciklonike

Dyson Ball Stubborn 2

Fshesat ciklonike dallohen për krijimin e një vorbulle ajri që rrit fuqinë e thithjes, ndihmon në ndarjen më të lehtë të papastërtive dhe gjithashtu nuk e humb efektivitetin me kalimin e kohës.

nga hiri

vakum hiri

Këto lloj fshesash me korrent janë krijuar për të thithur hirin nga vatrat e zjarrit, barbekju ose lloje të tjera aktivitetesh që shkaktojnë grumbullimin e hirit. Ata kanë një përdorim shumë më specifik, megjithëse thithin gjithashtu pluhur dhe papastërti. Por detyra e saj kryesore është të heqë qafe hirin ose tallashin.

2 në 1

Fshesë me korrent 2 në 1

Këto janë fshesa me korrent në të cilat gjejmë një fshesë me korrent kryesore dhe një fshesë me korrent. Ato janë përgjithësisht modele fshesash që vijnë me një fshesë me korrent të integruar. Kështu që ju mund të pastroni të gjithë shtëpinë më saktë. Duke qenë se ju keni fshesën me korrent për dyshemetë dhe një tjetër për zona të tilla si divanet ose qoshet më pak të aksesueshme.

asnjë çantë

fshesë me korrent pa qese

Është një lloj fshese me korrent që e shohim në shumicën e markave. Në vend që të kenë çantat tradicionale ku ruhen papastërtitë, ato kanë një enë të lëvizshme. Në këtë mënyrë, kur të mbushet, nxjerrim rezervuarin dhe e zbrasim. Kështu, ne nuk shpenzojmë para për çanta. Përveç kësaj, mirëmbajtja e këtyre depozitave është shumë e thjeshtë.

E ujit

aspirator uji

Kemi përballë një lloj fsheseje shumë të veçantë pasi është ideale për ata persona që kanë probleme me alergji nga pluhuri apo marimangat. Na lejon të pastrojmë shtëpinë, por gjithashtu ndihmon në pastrimin e ajrit falë filtrit të tij të ujit. Falë saj kemi një pastrim më të thellë të shtëpisë dhe kujdesemi që ajri të mbahet sa më i pastër.

Industriale

fshesë me korrent industrial

Këto lloje të fshesave me korrent janë më të dizajnuara për pastrim në zona komerciale, hotele ose restorante ose në industri. Meqenëse dallohen për një fuqi të madhe që mund të thithë gjithçka. Falë kësaj fuqie, arrihet një pastrim shumë më efikas dhe efektiv. Prandaj, përdorimi i brendshëm nuk është mënyra më e mirë për të përfituar prej tij.

Markat më të mira të fshesave me korrent

Kur jemi duke kërkuar për një fshesë me korrent të re, ne shikojmë shumë tek marka. Ndonjëherë ne mund të dëshirojmë të blejmë një model të së njëjtës markë që kemi tashmë ose të bastojmë për markat që njihen. Pa dyshim, marka ka një ndikim të madh në shumë raste. Meqenëse ne përgjithësisht zgjedhim markat që i njohim ose të cilave u besojmë. Përzgjedhja e markave është shumë e gjerë sot, megjithëse ka disa që specializohen në një lloj të veçantë fshese me korrent.

Roomba

Logo e Roomba

Është marka prodhuese e robotëve vakum par excellence. Kush nuk e njeh fshesa me korrent roomba? Kanë rreth 25 vjet që janë në treg, ndaj kanë përvojë të madhe. Për më tepër, robotët e tyre janë zakonisht më të avancuarit dhe ata që ofrojnë performancën më të mirë. Pra, nëse jeni duke kërkuar për një fshesë me korrent robot, padyshim që është marka që duhet të zgjidhni.

Rowenta

Logoja e Rowenta

Një nga markat më të njohura në treg. Një firmë me përvojë të madhe ndër vite, ndaj modelet e saj janë garanci për cilësinë dhe funksionimin e duhur. Ata prodhojnë shumë lloje të fshesave me korrent, nga ajo tradicionale, tek fshesa, tek dora dhe gjithashtu disa 2 në 1. Zbuloni këtu modelet më të mira të Fshesa me korrent Rowenta.

Bosch

Logoja e Bosch

Një tjetër markë që shumica e përdoruesve e njohin dhe që është gjithashtu sinonim i cilësisë. Ata kanë përvojë të gjerë në treg dhe kanë mbështetjen e konsumatorëve, pasi është një markë për të cilën shumë veta vënë bast sepse e dinë se do të gjejnë një produkt cilësor. Ata prodhojnë shumë lloje të fshesave me korrent (fshesë, slitë, dore, industriale...), këtu mund të shihni Fshesë me korrent Bosch e preferuar nga përdoruesit.

Karcher

karcher-logo

Emri mund të mos tingëllojë i njohur për shumëkënd, por ata janë një kompani me përvojë në këtë sektor. Përveç kësaj, fshesa me korrent karcher Ato dallohen për prodhimin e fshesave me korrent shumë të fuqishëm që ofrojnë gjithmonë performancë të shkëlqyer. Pra, nëse jeni duke kërkuar për një fshesë me korrent në të cilën fuqia është faktori kryesor, është një nga markat që duhet marrë parasysh. Ata gjithashtu prodhojnë shumë lloje (industriale, hiri, makina, slitë...).

Dyson

logo dyson

Është një markë që e njohin edhe një pjesë e madhe e konsumatorëve. Në përgjithësi sepse është një firmë, produktet e së cilës dallohen për cilësinë dhe performancën e mirë me kalimin e kohës. Kështu që blej një fshesë me korrent dyson është gjithashtu një garanci dhe një opsion i sigurt për t'u kthyer kur kërkoni një fshesë me korrent. Ata prodhojnë lloje të ndryshme të fshesave me korrent (slitë, industriale, dore, fshesë...).

Ecovacs

Megjithëse fshesa me korrent ecovacs ato janë relativisht të reja, e vërteta është se sistemi i tyre i navigimit, softveri dhe çmimi konkurrues i kanë bërë ato një nga opsionet më të mira për ata që kërkojnë një fshesë me korrent robotik. Nëse jeni të interesuar të blini një të tillë, mos hezitoni t'i hidhni një sy modeleve të kësaj kompanie.

fshesë me korrent

Si të zgjidhni një fshesë me korrent

Kur blini një fshesë me korrent, duhet të keni parasysh një sërë detajesh. Meqenëse në këtë mënyrë mund të marrim një vendim me saktësi më të madhe pa frikë se do të blejmë modelin e gabuar. Por, është e rëndësishme t'i konsiderojmë të gjitha dhe të mendojmë në çdo kohë se çfarë saktësisht po kërkojmë. E gjithë kjo do ta bëjë kërkimin tonë shumë më të lehtë. Meqenëse është e rëndësishme të mendoni për një fshesë me korrent si një investim për shtëpinë tuaj, ju nuk dëshironi të blini një produkt që nuk do të plotësojë nevojat tuaja.

potencia

Një detaj tjetër që është shumë i rëndësishëm kur zgjidhni një fshesë me korrent është fuqia. Sa herë që lexojmë specifikimet e një fshesë me korrent, shohim që tregohet fuqia. Edhe pse është e rëndësishme ta konsultojmë atë, duhet ta marrim atë numër si tregues. Nuk është diçka që na tregon gjithmonë nëse një model është më i fuqishëm.

Ka modele që në letër kanë më pak fuqi dhe në realitet aspirojnë më mirë. Për këtë është mirë që të kemi parasysh numrin që ata zakonisht tregojnë për pushtetin, por duhet ta marrim si tregues të fuqisë së tyre reale.

Ajo që na intereson është se fshesa me korrent është e fuqishme. Meqenëse në këtë mënyrë do të mund të përfundojmë me papastërtitë dhe pluhurin që grumbullohet në shtëpi më shpejt dhe komod. Por, ne gjithashtu nuk duam një fshesë me korrent që është shumë e fuqishme. Sepse kjo e bën atë të ngjitet në të gjitha llojet e sipërfaqeve. Në mënyrë ideale, fshesa me korrent ka një rregullator të fuqisë. Në këtë mënyrë ne mund të përcaktojmë fuqinë që duam të përdorim në varësi të situatës.

Në përgjithësi, fshesat me korrent (ato që janë të lidhura me rrjetin elektrik) janë më të fuqishëm se ato me bateri. Pra, është një detaj për t'u marrë parasysh. Kjo nuk do të thotë se janë më të mira, sepse edhe fshesat me bateri thithin mirë. Por është e rëndësishme që ne të jemi të vetëdijshëm për këtë dhe të marrim parasysh këtë detaj.

Shtesa

Ka detaje të tjera që mund të na ndihmojnë shumë kur zgjedhim një fshesë me korrent mbi një tjetër. Këto janë aspekte që mund të mos kenë të njëjtën rëndësi si fuqia ose marka, por që gjithashtu kanë një ndikim në procesin e vendimmarrjes. Prandaj, është e rëndësishme t'i kemi parasysh ato.

Manovrimi dhe lehtësia e përdorimit janë të rëndësishme. Ne duam të jemi në gjendje të lëvizim rehat nëpër shtëpi gjatë gjithë kohës. Nuk ka nevojë të tërhiqni fshesën me korrent ose se është shumë e rëndë. Gjithashtu që të mos përmbyset gjatë kohës që e përdorim. Prandaj, këto lloj gjërash duhet të kontrollohen. Sidomos që nuk është shumë e rëndë për ju, pasi përndryshe detyra e pastrimit të shtëpisë do të jetë shumë më e vështirë se sa është tashmë.

aksesorë të fshesës me korrent

Mirëmbajtja dhe pastrimi i fshesës me korrent janë gjithashtu një tjetër detaj që duhet marrë parasysh. Meqenëse ne duam diçka që nuk kërkon shumë kohë. Nëse kemi një depozitë, diçka që kanë shumica e modeleve, pastrimi dhe mirëmbajtja janë të thjeshta. Thjesht hiqni rezervuarin, zbrazni dhe lagni për të hequr çdo papastërti të mbetur. Një detyrë e thjeshtë që zgjat vetëm disa minuta. Përveç kësaj, ne kursejmë pasi nuk kemi pse të blejmë çanta.

Shumë modele kanë një dritë dhe një tregues të baterisë. Këto janë detaje shtesë që mund të na ndihmojnë ta bëjmë përdorimin e fshesës me korrent shumë më efikas. Ato janë padyshim aspekte pozitive dhe të dobishme. Edhe pse nuk janë ose nuk duhet të jenë vendimtare. Të paktën jo nëse kjo do të thotë që çmimi i fshesës me korrent është më i lartë.

Një tjetër detaj i rëndësishëm në rastin kur blini një fshesë me korrent është që të merrni parasysh gjatësinë e kordonit. Meqenëse mund të jetë shumë i shkurtër dhe kjo ju kufizon shumë në kohën kur bëni pastrimin. Sepse sa herë që ndërroni dhomën duhet ta shkëputni sërish nga priza. Pra, një kabllo e gjatë është një opsion shumë më i rehatshëm në praktikë.

Llojet e filtrave

Filtri HEPA

Fshesat me korrent të sotëm kanë filtra. Lloji i filtrit është diçka që shumëkush nuk i kushton vëmendje, por është një detaj shumë i rëndësishëm. Sepse mund të çojë në kursime të konsiderueshme në para dhe mirëmbajtje. Pra, është e rëndësishme që të kontrollojmë llojin e filtrit që ka fshesa me korrent që po kërkojmë.

Më e zakonshme sot është se ka një filtër HEPA. Është një lloj filtri që thith shumë papastërti. Por gjithashtu, ne mund ta pastrojmë lehtësisht kështu që mund të vazhdoni ta përdorni për një kohë të gjatë. Përveç kësaj, mënyra për të pastruar këtë lloj filtri është shumë e thjeshtë. Mjafton ta lagim, ta lëmë të thahet dhe ta fusim sërish në fshesë me korrent. Një proces i thjeshtë.

Gjithashtu disponojme edhe filtra me drite blu, te pranishem ne disa lloje fshesash me korrent si ato te ujit. Ato gjithashtu mund të pastrohen dhe kanë një kapacitet të lartë absorbues. Përveçse ndihmon në pastrimin e ajrit. Por ato janë të kufizuara në disa lloje shumë specifike të fshesave me korrent.

Fshesë me korrent të tjerë kanë filtra që nuk janë të certifikuar HEPA. Ky lloj filtrash nuk mund të pastrohet, kështu që herë pas here detyrohemi t'i ndërrojmë. Diçka që nuk është e rehatshme për përdoruesit. Përveç kësaj, është një humbje parash që në shumë raste është e panevojshme.

Prandaj është e nevojshme që të konsultohemi me llojin e filtrit që ka fshesa me korrent. Meqenëse një filtër që mund ta pastrojmë është më i përshtatshmi për ne.

Çmimet

Udhëzues për blerje aspiradoras baratas

Logjikisht, çmimi është gjithashtu një detaj që ka shumë rëndësi për përdoruesit. Meqenëse në varësi të buxhetit tonë kemi kufij të caktuar dhe mund të ketë modele që nuk mund t'i përballojmë. Prandaj, është e rëndësishme që ne të dimë se cilat modele janë në dispozicionin tonë, veçanërisht në disa lloje të fshesave me korrent.

Në rast se jeni duke kërkuar për një fshesë me korrent robot, çmimet janë zakonisht më të larta se modelet normale. Po ashtu, në shumë raste tejkalojnë 400 euro. Edhe pse ka marka që kanë modele nga pak më shumë se 200 euro. Pra është një investim afatgjatë, pasi zgjasin shumë. Por, është e rëndësishme të mendohet mirë.

Ka fshesa elektrike normale me te gjitha cmimet. Mund të gjejmë fshesa me korrent nga rreth 80-90 euro që na ofrojnë cilësi të mirë. Edhe pse më e zakonshme është se ato kushtojnë më shumë se 100 euro, nga 100 deri në 200 euro i gjejmë shumicën e modeleve në treg. Një gamë në të cilën ka shumëllojshmëri, por në të cilën mund të lëvizim më rehat.

Asgjë nuk ju bind?

Nëse nuk keni gjetur një fshesë me korrent që i përshtatet asaj që kërkoni, jemi të sigurt që do ta gjeni në përzgjedhjen e mëposhtme të produkteve:

Për disa lloje më specifike, të tilla si fshesat me korrent industrial ose të lagësht, çmimet janë zakonisht disi më të larta. Edhe pse nuk ka dallime të mëdha. Por është e rëndësishme të dini se çfarë ndodh, për të shmangur surpriza të pakëndshme në të ardhmen. Pjesa e mirë është se gjithnjë e më shumë marka po nxjerrin në treg modele të përballueshme. Në mënyrë që të jetë më e lehtë për të gjithë përdoruesit t'i qasen ato.

Në çdo rast, nëse ajo që dëshironi është të kurseni në blerjen e fshesës suaj të re, ka ngjarje gjatë vitit në të cilat mund të gjejmë oferta shumë të shijshme. Disa nga këto ditë janë:

Prandaj, ne gjejmë aspiradoras baratas në treg. Ka modele çmimet e të cilave në disa raste nisin nga rreth 60 euro. Por, shumica priren të jenë në segmentin ndërmjet 100 dhe 200 euro. E mira është se cilësia e fshesave me korrent sot është e lartë. Kështu që edhe modelet me çmime nën 100 euro do t'ju ofrojnë performancë të mirë.