Роботна правосмукалка и џогер

Еден вид правосмукалка станува се попопуларен е роботската правосмукалка. Сè повеќе луѓе купуваат модел од ваков тип за своите домови. Во рамките на ова поле, роботската правосмукалка и џогер е особено интересна опција за многумина.

Тогаш ви кажуваме повеќе за роботската правосмукалка и џогер. За да можете да дознаете повеќе за овој тип на роботски правосмукалки, погледнете некои модели кои се достапни на пазарот, како и неколку совети што треба да ги имате на ум кога одите да купите една.

Споредете роботска правосмукалка и џогер

пронаоѓач правосмукалки

Најдобрите роботски правосмукалки и џогери

Cecotec Robot правосмукалка Conga Series 8000 Ultra

Првиот модел е класика во каталогот Cecotec Conga. Како и другите модели што ги претставуваме денес, има способност за чистење. Иако во овој случај, можеме да го искористиме и за правосмукалка, мете, џогер, џогер а има и специјална четка за домашни миленици. За да добиеме одлична игра во нашата куќа.

Има моќ на вшмукување до 10000 pa, што ни овозможува да го користиме на различни површини или агли и ефикасно да ја отстрануваме нечистотијата. Компатибилен е и со Alexa и Google Home. Оваа роботска правосмукалка ни дава и функции како што е создавање на магнетен ѕид, за да одлучуваме кои простории во куќата се чистат со неа секој пат. Неговата батерија има опсег до 240 минути.

Тоа е добра роботска правосмукалка и џогер, многу разноврсна во однос на функциите, што ќе ја исполнува својата мисија во секое време. Покрај тоа, тој не е еден од најскапите модели на брендот, па затоа е достапен за секого.

Roborock S7

Roborock S7 е еден од средно-високата палета на оваа подружница марка на Xiaomi. Вклучува голем резервоар за вода за покривање повеќе земја, со своите 300 ml може да покрие површина од приближно 200 m². Но, ако Робороките се познати по нешто, тоа е по нивниот систем за мапирање, а овој има а Високопрецизен LDS ласерски сензор кој ги скенира просториите со 300 RPM. Покрај тоа, има моќ на вшмукување од 2500 Pa.

Што се однесува до другите карактеристики, и како и повеќето модели на овој бренд, тој се издвојува по својата интелигентна конфигурација, онаа што ја запира водата доколку се заглави за да не се создадат непотребни барички во нашата куќа, меѓу другото. Како тоа да не е доволно, овој Роборок е доста алпинист и може искачете ги скалите високи околу 2 см.

Rowenta Xplorer

Вториот модел на листата е овој робот Rowenta, кој го има способност за правосмукалка и чистење на подот во нашата куќа. Има активна моторизирана четка за ефикасно чистење и три режими на чистење за пристап до тешки области: случајни (случајни), случајни простории (случајни погодни за мали простории) и рабови (рабови) за да се заврши целата сесија на чистење. Неговата батерија ни дава и 150 минути автономија, што е многу удобно.

Во исто време вакуумирајте и исчистете да го оставите вашиот дом пенливо чист благодарение на неговиот активен моторизиран систем за бришење со четки за ефективно чистење и три режими на чистење за пристап до тешки области. Покрај тоа, можеме да конфигурираме и планираме кога да го користиме благодарение на неговата апликација. Дизајнот на овој робот е тенок и лесен, што му овозможува да достигне повеќе агли. Благодарение на неговите сензори, не се судира со мебел и не паѓа по скали.

Добра роботска правосмукалка, со гаранција на бренд како Rowenta. Ги има карактеристиките што ги бараме кај производ од оваа категорија, така што ја врши работата многу добро. Покрај тоа, не е еден од најскапите модели што ги наоѓаме, нешто што е исто така многу во овие случаи.

Ecovacs Deebot X1 OMNI

Третиот модел на листата припаѓа на уште еден познат бренд во овој сегмент, како што е Ecovas. Тоа е правосмукалка 4 во 1., бидејќи благодарение на него имаме достапни функции за метење, вакуумирање, бришење и чистење. Ова ни овозможува да ја имаме куќата секогаш чиста на едноставен начин, како и да бидеме многу ефикасни во нејзиното работење кога треба да ја користиме.

Има технологија која дозволува оди движете се безбедно дома. Тој никогаш нема да се сруши и создава мапа на куќата за да знае како да се движи ефикасно и да знае каде може и каде не може да оди. Роботот правосмукалка има четири различни начини на чистење во овој случај. Покрај тоа, тој е компатибилен со асистенти како Alexa, за да можеме да го контролираме со гласовни команди, од неговата апликација.

Таа е претставена како а одлична роботска правосмукалка и џогер. Разноврсна во однос на функциите, со неколку режими на чистење кои се прилагодуваат на употребата што треба да ја направиме и исто така има добра вредност за парите. Затоа, тоа е добар робот правосмукалка да се разгледа.

iRobot Braava џет M6134

Овој Braava jet M6134 е џогер од висока класа, што исто така значи дека е малку поскап од другите модели. Како би можело да биде поинаку во напреден робот, можеме да го контролираме од нашиот мобилен уред, но тоа не е убедливо најдоброто нешто за овој уред.

И тоа е дека оваа Браава има а распрскувач под притисок, па речиси би можеле да кажеме дека она што го имаме е машина за перење под притисок (како Kärcher), но помала, за подот и целосно автоматска. Дополнително, вклучува и напредна навигација која се подобрува со употреба, го чисти подот и го брише за да се исуши и можеме да го користиме на големи површини. Што мислите за сето ова? Па, тоа е резиме, на кое исто така треба да додадеме дека е компатибилен со Alexa.

RoboRock S5 Max

Следниот модел на листата е оваа правосмукалка, која е една од најмоќните на ова поле, со моќност на вшмукување од 2.000 pa. Благодарение на ова можеме да завршиме со нечистотија во сите видови агли, покрај тоа што можеме да завршиме со најдобрата прашина. Покрај тоа, има добра батерија со капацитет од 5.200 mAh, која ќе ни даде добра автономија во секое време. До 150 минути автономија, во зависност од брендот.

Можеме да исчистиме со правосмукалка или да чистиме со негоРаботи и суво и влажно. Плус, одлично функционира на сите видови подови, вклучително и на тепих. Една од неговите предности е тоа што има неколку режими. Бидејќи има тивки, избалансирани, турбо и максимални режими и зоналното чистење ги задоволува сите ваши потреби, специјализираниот режим за притисок на тепих може автоматски да го идентификува тепихот и да вклучи максимално вшмукување. Најразновиден робот во овој случај.

Можеме да го контролираме со неговата апликација на едноставен начин на телефонот. Како што можете да видите, се појавува како најсигурен и комплетен робот, со кој ја имаме куќата секогаш чиста на многу едноставен начин. Затоа е добра опција за разгледување.

Xiaomi Mijia X10

Оваа Xiaomi Mijia е правосмукалка која го носи брендот на кинеската компанија, а не како Roborock. Недостаток на добрата оценка исто така значи дека е малку поограничен, но и неговата цена, и овој робот чини помалку од половина отколку правосмукалките на подружницата на Xiaomi.

Што се однесува до тоа што ни го нуди, има 4 нивоа на вшмукување, на резервоарот за вода е 200 ml, може да чисти простории до 120 m² и ќе се наполни автоматски кога ќе открие дека батеријата ќе падне под 15%, ќе се полни до 80% и ќе се врати на работа за да го заврши чистењето.

iRobot Braava m6134

Следниот модел е најоригинална опција, барем во поглед на дизајнот, бидејќи не личи на другите модели на роботски правосмукалки на пазарот. Благодарение на него можете лесно да го исчистите и метете подот дома. Плус, има два режими на чистење, кои користат влажни микрофибер крпи за чистење на секојдневната нечистотија и нечистотија; користете суви микрофибер крпи за да ја избришете прашината и сите видови влакна.

Тоа ни дава добра автономија, затоа што можеме носете го повеќе од 3 часа во режим на метење и 2 2/XNUMX часа во режим на чистење. Така можете да го искористите тоа кога ја чистите нашата куќа. Станицата за полнење на роботот овозможува неговата батерија повторно да се наполни за само XNUMX часа.

Тоа е малку поинаков робот, но има многу јасна цел во овој случај, а тоа е да мете и брише. За тиеТоа е претставено како многу удобна опција во тој случај.. Тој е квалитетен, неговото ракување е едноставно и исто така има добра автономија, што ни овозможува да работиме совршено при чистење на куќата.

Како работи роботска џогер?

Како функционира роботска џогер

Еден од големите сомнежи на корисниците е начинот на кој функционира овој тип роботски правосмукалка и џогер.

Роботот џогер е робот за чистење под кој е еден чекор над правосмукалките. Тие се автономни, односно се движат автоматски и неговата функција е да го трие и брише подот. Првично, резултатот треба да биде како да се бришеме, а некои модели можат да цицаат и прашина и секакви честички нечистотија.

Во овој случај, покрај тоа што има функција на правосмукалка, има резервоар за вода, кој можеме да го искористиме за бришење на подот. Така можеме да добиеме двојно чистење кога го користиме.

roomba правосмукалка Средство за чистење на подот

Аспираторот има отвор, каде ќе исфрла вода, да може да ја користи функцијата за чистење. Во долниот дел од него наоѓаме ткаенини, кои се тие што ќе ја елиминираат наведената нечистотија, покрај тоа што подот ќе се исуши подоцна. Постојат модели кои имаат поголем притисок кога се фрла вода, покрај тоа што имаат резервоар со различна големина.

Што прават овие типови роботи е да се открие типот на почвата. На овој начин овозможува користење на функцијата за чистење на површини кои се соодветни. Може да има подови каде што не можеме да го користиме, како што се теписи и теписи. Но, во апликацијата робот секогаш можеме да конфигурираме каде се користи, а каде не.

Каков детергент да се користи за роботски чистачи?

Ова прашање е лесно да се одговори, но и комплицирано. На почетокот, можеби мислиме дека тоа што го користат се детергенти кои се сосема исти како оние што ги користиме за чистење со џогер, но можеби се лажеме. На џогерите немаат што да расипуваат, освен крпи за чистење и џогери, за да можеме да ги користиме со која било течност за чистење, вклучително и белилото. Од друга страна, имаме роботи за бришење, кои имаат многу различен дизајн и се многу посложени.

И мора да земете во предвид некои работи: овие уреди користат џогери и сопствена брзина, па она што ни треба е детергент кој, прво, нема да го оштети уредот и, второ, се подготвува така што неговата смеса е потребно е правилно да се исчисти, што значи дека треба да биде точната количина и густина. Поради оваа причина, најдобро е погледнете ги упатствата или препораките на производителот. Во нив ќе видиме каков тип на детергент треба да користиме, меѓу кои ќе ја препорачаат и најдобрата марка. Во секој случај, може да се обидеме да купиме и детергент за бришење со приватна етикета, но внимавајте, понекогаш ефтиното е скапо.

На какви видови подови може да се користи роботска џогер?

Површини каде да се користи џогер

Роботот за бришење може да се користи практично на секој под. Точно е дека ќе зависи од моделот, но можеме да го користиме на обични плочки, дрво од типот на паркет, па дури и на подови од камења, но овие вториве мора да бидат специјални подови со фиксирани камења или, инаку, каков што е ќе направи ќе биде хаос. Токму во овој последен тип на под, џогерот може да не работи добро и мора да ги погледнеме неговите спецификации дали е компатибилен.

Имајќи предвид дека работат со вода и детергенти, освен ако не најдеме необичен што го става во неговите спецификации, не се препорачуваат за употреба на теписи. Логично, и иако изгледа очигледно, не е индициран за употреба на подови од типот на градина, како што е тревата. Ако коментирам за ова е затоа што, колку и да изгледа лудо, имало случаи.

Видови роботи за бришење

Видови роботи за бришење

Сè додека Мануел Јалон немаше идеја да стави стап на парталите за чистење и да ја измисли џогерот пред речиси 70 години, подот се чистеше клекнувајќи и чистејќи со раце. Изгледа како апсурден изум, но го промени начинот на кој чистиме во нашите домови, правејќи го поудобно и поефикасно.

Децении подоцна веќе постои роботски чистач, што не само што не спречува да мораме да клекнеме, туку можеме да ги оставиме да трчаат без воопшто да треба да им обрнуваме внимание. Во оваа статија ќе зборуваме за нив, за да разберете што се и како функционираат во случај да размислувате да купите.

За да се ослободите од сомнеж, еве ги најчестите типови на роботи за бришење:

само џогери за подови

џогерите се како џогер, но автоматски. Дизајнот на многу од нив е многу сличен на оној на роботските правосмукалки, односно кружен уред кој се движи по подот за да ја направи својата магија. За разлика од правосмукалките, овие роботи имаат вода, детергент и крпи за чистење и џогери за чистење на подот, под кој може да биде направен од различни материјали, вклучително и некои со текстура слична на камен.

Правосмукалка + џогер

Но, покрај бришењето на подот како што објаснивме во претходната точка, има и други роботи кои можат да вакуумираат. Овие би биле сè-во-едно, бидејќи прво ќе вшмукат секакви честички од нечистотија, а подоцна ќе ги избришат со крпи за чистење, вода и детергент за да го остават подот сјаен. Ако претходно кажавме дека една џогер би била како џогер, онаа што е и правосмукалка би понудила резултати слични на оние што би ги добиле ако поминевме прво метла, а потоа џогер. Во реалноста, иако тоа ќе зависи од моделот, правосмукалката + роботите за бришење ќе го напуштат подот подобро од она што ние би го оставиле чистејќи го рачно.

Што треба да има добра роботска правосмукалка со функција за бришење?

Доколку размислуваме да купиме модел од ваков типВажно е да се земат предвид некои аспекти. Бидејќи треба да има одредени функции, кои ни овозможуваат постојано да ги користиме предностите од овој тип на роботи. Затоа, овие се карактеристиките што треба да ги барате:

 • Мапирање: Функцијата за мапирање го прави роботот да има мапа на собите дома, за подобро да ги планира рутите. Исто така, помага да знаете каде се наоѓа мебелот или килимите, така што нема да ја користите функцијата за чистење на тие чувствителни површини.
 • Добра автономија: Автономијата е суштинска, за да можеме да ја исчистиме куќата неколку пати пред повторно да се наполни. Вообичаено е да имаат добра батерија, но кога се комбинираат правосмукалката и чистењето, потрошувачката е поголема, па затоа е погодно да се земе предвид ова, за да се избегнат стравови или да се купи модел со батерија што не трае долго.
 • Голем депозит: Важен е и капацитетот на резервоарот, за да можеме да ја исчистиме целата куќа без да мора да ја испразниме, нешто што за многумина би било најдосадно.
 • Безжичен: Отсуството на кабли е уште еден важен елемент, бидејќи ќе му овозможи на овој робот да се движи низ куќата со голема слобода во секое време, што е од суштинско значење за неговото правилно функционирање. На тој начин не треба да се грижиме за ништо.

Предности на роботска правосмукалка

Овој тип на роботски правосмукалки има многу предности, кои се оние кои несомнено поттикнете многу потрошувачи да купуваат еден по повод. Затоа, ако се сомневате дали да купите, знајте дека има одредени предности кои се од голем интерес:

 • Поефикасно и подлабоко чистење: Ќе можете да добиете подобро чистење дома со комбинацијата на овие две услуги. Со правосмукалка и чистење, лесно се отстрануваат и прашината и секаков вид нечистотија.
 • Работи на сите видови површини: Можеме да го користиме на сите видови подови, така што ќе ни помогне лесно да ги одржуваме чисти.
 • лесна контрола: Јасна предност е тоа што едвај треба да направиме нешто. Бидејќи роботот во многу случаи се контролира преку неговата апликација, така што ни останува само да му кажеме што сакаме да прави и во која просторија.
 • Тоа е автоматски. Ова е најлогично. Тоа ќе се направи автоматски и можеме да заборавиме на тоа.
 • Во однос на претходната точка, можеме да ги оставиме да трчаат додека не сме дома и, кога ќе стигнеме, се ќе биде почисто.
 • некои модели, чистење и правосмукалка, па ја отстрануваат целата нечистотија.
 • Тие можат да го исушат џогерот, што значи дека нема да чекаме да помине откако ќе заврши со работа.
 • работат на речиси секаков вид почва.

Недостатоци

роботска правосмукалка за бришење на подот

Како што можете да замислите, овој тип на роботски правосмукалка и џогер не ни остава само предности. Исто така, постојат одредени аспекти кои се недостатоци, кои исто така мора да ги земеме предвид, за подобра употреба во секое време или ако се двоумиме да купиме:

 • цена: Со комбинирање на овие функции, вообичаено е неговата цена да биде нешто повисока од онаа на обична роботска правосмукалка. Така, за некои корисници тоа може да биде премногу скапо, што ги спречува да купат еден.
 • Теписи и килими: Ако имате куќа во која има многу теписи или имате подови со мокет, нема да добиете многу од овој тип роботски правосмукалка и џогер, бидејќи функцијата за бришење веројатно нема да може да се користи на споменатите подови.
 • Резервоарот за вода: Иако големината е променлива, генерално споменатиот депозит не е најголем. Така, може да има моменти кога таа не е доволно голема за корисниците да ја исчистат својата куќа со еден потег.

Најдобри роботски правосмукалки и џогери

Ако веќе сме убедени дека сакаме еден, секогаш има некои брендови со кои можеме да се консултираме, бидејќи ни оставаат многу интересни модели, со разновидни цени и функции кои одговараат на она што го бараме. Во ова поле на роботски правосмукалки и џогери, има и некои брендови што треба да се земат предвид:

 • Xiaomi: Кинескиот производител има широк асортиман на роботски правосмукалки, со неколку модели кои имаат и функција на бришење подови. Како и кај неговите производи во други области, цените се прилагодени, што го прави интересна опција. Xiaomi е технолошка компанија која постои само 10 години, деценија во која тие ги направија работите толку добро што успеаја да влезат во четврто место за технолошки компании, надминати само од Apple, Samsung и нејзината сонародничка Huawei. Во неговиот каталог наоѓаме секакви електронски уреди, меѓу кои се издвојуваат неговите мобилни телефони и таблети, но и компјутерите и периферните уреди. Покрај тоа, произведува и продава апарати за дома, како што се некои од најдобрите средства за чистење на подот во однос на вредноста за парите
 • Roomba: Тоа е веројатно најпознатиот бренд во областа на роботски правосмукалки во светот. Имаат многу широк асортиман, каде што имаме многу модели по најразлични цени, кои имаат и функција на чистење на подови.
 • Конга: Уште еден од најпопуларните брендови на роботски правосмукалки на пазарот, со прилично обемен каталог каде што имаат многу модели со функција на бришење на подот. Така можеме да ги консултираме, бидејќи и тие имаат доста разновидни цени во нивните модели.
 • Роудента: Класичен бренд во областа на правосмукалки, кој сега има се поголемо присуство во областа на роботски правосмукалки и средства за чистење под. Бренд кој е синоним за квалитет, доверливост и кој во многу случаи ни остава добри цени.
 • Цекотек: е компанија која е специјализирана за производство и продажба на производи кои главно би ги користеле дома, како што се правосмукалки, машини за кафе, кујни, доаѓа до производство на електрични скутери, миење под притисок и роботи за бришење, модерни и ефикасни кои ги прават една од најдобрите опции за разгледување.
 • Medion: е водечки производител во Германија на електроника за широка потрошувачка и еден од најдобрите даватели на дигитални услуги во својата категорија. Во неговиот каталог наоѓаме монитори, компјутери, лаптопи и десктоп компјутери и со неговиот дел за игри, паметни уреди, меѓу кои имаме мобилни телефони, таблети и уреди за домашна автоматизација и други за дома, како што се чистачите за подови кои го ценат целиот квалитет. што може да понуди ваква германска компанија.
 • Браава: Браава е робот за бришење на подот марка iRobot, дизајниран да работи на сите подови со тврди површини. Braava користи крпи за чистење за еднократна употреба или микрофибер за влажно и/или суво чистење. Дизајнот беше познат како Mint до 2013 година. Беше развиен од Evolution Robotics, кој беше купен од iRobot во 2012 година.

Колку сакате да потрошите на правосмукалката?

Ви ги прикажуваме најдобрите опции со вашиот буџет

200 €


* Поместете го лизгачот за да ја промените цената

Оставете коментар

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.